هنگامی‌که با دیگران ارتباط برقرار می‌کنیم، به‌طور مداوم پیام‌هایی را ارسال و دریافت می‌کنیم. ما با کمک رفتارهای غیرکلامی خود مانند: نحوه‌ی نشستن، سرعت و بلندی صدا، فاصله فیزیکی با اطرافیان، تماس چشمی و غیره، پیام‌های قوی‌ به اطراف ارسال ‌می‌کنیم. این پیام‌ها وقتی فرد سخن خود را قطع می‌کند یا سکوت کرده هم وجود دارند.
بسیار مهم است که بدانیم آنچه از دهان ما بیرون می‌آید و آنچه زبان بدن ما بیان می‌کند دو چیز کاملاً متفاوت هستند به همین علت وقتی‌که زبان بدن ما بسیار متفاوت از چیزی است که به‌صورت شفاهی بیان می‌کنیم فرد شنونده باید انتخاب کند که به کدام‌یک از این پیام‌ها اعتماد کند! آیا حرف شما را باور کند یا زبان بدنتان را که چیز کاملاً متفاوت را می‌رساند؟
جالب است بدانید افراد پیام‌های زبان بدن و غیرکلامی را بیشتر باور می‌کنند زیرا این زبان طبیعی بدن است که از ناخودآگاه فرد سرچشمه می‌گیرد و احساسات و نیت‌ واقعی گوینده را بیان می‌کند.

چرا زبان غیرکلامی اهمیت دارد؟
روشی که شما گوش می‌دهید، نگاه می‌کنید، حرکت می‌کنید و واکنش نشان می‌دهید به شخص مقابل می‌گوید که آیا به او اهمیت می‌دهید؟ صادق هستید؟ و اینکه چقدر خوب در حال گوش دادن به سخنان او هستید؟
هنگامی‌که پیام‌های غیرکلامی شما با کلماتی که بیان می‌کنید، همسو هستند این باعث افزایش اعتماد، وضوح رابطه و آرامش بین طرفین می‌شود. اما وقتی زبان کلامی و زبان بدن شما همسو نیستند این مسئله باعث تنش، سردرگمی و بی‌اعتمادی می‌شود. اگر می‌خواهید در ارتباط برقرار کردن بهتر عمل کنید مهم است که نسبت به رفتار بدن خود و طرف مقابل بیشتر حساس باشید.

انواع مختلف ارتباطات غیرکلامی عبارت‌اند از:
 حالت‌های چهره
چهره انسان بسیار پرمعنی و پر از اشارات است به‌طوری‌که قادر است بدون بیان حتی یک کلمه، احساسات بی‌شماری را نشان دهد و برخلاف برخی از اشکال ارتباط غیرکلامی که ممکن است بنا بر هر فرهنگ معنی متفاوتی داشته باشند، حالات چهره جهانی هستند.

 وضعیت و حرکات بدن
در نظر بگیرید که چگونه درک شما از مردم، تحت تأثیر نوع راه رفتن، نشستن، ایستادن یا نگه‌داشتن سر آن‌ها قرار دارد. شکلی که شما راه می‌روید و به‌طور کل بدن خود را کنترل می‌کنید اطلاعات زیادی را برای اطرافیان می‌فرستد. این نوع از ارتباط غیرکلامی شامل حرکات ظریف بدن هم می‌شود.

اشاره‌ها
ما با استفاده از دست خود اشاره‌های زیادی را منتقل می‌کنیم. ازجمله حرکات دست و صورت در هنگام بحث کردن و یا ادا درآوردن که اغلب غیرارادی رخ می‌دهند. معنی اشاره‌ها در فرهنگ‌های گوناگون می‌تواند متفاوت باشد. اشاره‌ای که در یک فرهنگ به معنی سلام است می‌تواند در فرهنگ دیگر توهین‌آمیز تلقی شود!

 ارتباط چشمی
ازآنجاکه حس بینایی برای اکثر مردم حس غالب است، ارتباط چشم، مهمترین نوع ارتباط غیرکلامی است. طرز نگاه شما به افراد می‌تواند پیام‌های زیادی را منتقل کند ازجمله: توجه داشتن به بحث، علاقه یا ترس از فرد مقابل.
تماس چشمی همچنین در حفظ جریان مکالمه و برای سنجش علاقه و پاسخ فرد دیگر اهمیت دارد.

 لمس
افراد معمولاً تعاملات زیادی را از طریق لمس کردن انجام می‌دهد حتی بدون اینکه خود متوجه باشند. در مورد پیام‌هایی که به‌وسیله لمس کردن منتقل می‌شود، فکر کنید: یک دست ‌دادن ضعیف، یک ضربه تند و نامعقول بر روی شانه، یک بغل کردن گرم و مهربانانه، یک ضربه اطمینان‌بخش بر روی شانه یا کمر، دست کشیدن روی سر و یا گرفتن بازوی شخص دیگر

فضای شخصی
آیا تابه‌حال در طول مکالمه احساس ناراحتی کرده‌اید، زیرا شخص دیگر بیش‌ازحد نزدیک شما ایستاده و وارد فضای شخصی شما شده؟ همه‌ی ما نیاز به فضای شخصی داریم، هرچند که بسته به فرهنگ، وضعیت و میزان نزدیک بودن رابطه اندازه این فضای شخصی متفاوت است. شما می‌توانید از فضای شخصی برای ایجاد پیام‌های غیرکلامی مختلف استفاده کنید. ازجمله نشانه‌های صمیمیت و محبت، تهدید یا تسلط بر دیگری.

صدا و لحن
فقط چیزی که می‌گویید مهم نیست بلکه چگونه گفتن آن‌هم مهم است. وقتی صحبت می‌کنیم، دیگران علاوه بر گوش دادن به کلمات ما، لحن صدای ما را نیز می‌خوانند. افراد علاوه بر لحن، بر میزان صدای گوینده و اندازه‌های مکث وی و یا اصوات غیرکلامی او مانند: آها و اوهوم نیز توجه می‌کنند. صدای افراد می‌تواند کنایه، خشم، مهربانی و یا اعتمادبه‌نفس را نشان دهد.

راههای ارتباط با ما:
پیامک در تلگرام
کانال تلگرام
اینستاگرام
فیس بوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)