سازمان حقوق بشر ایران، ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۶: دستکم یک زندانی که با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بود در زندان رجایی شهر کرج اعدام شد.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز چهارشنبه ۱۸ بهمن ماه، دستکم یک زندانی در محوطه زندان رجایی شهر کرج اعدام شد. هویت این زندانی که با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بود، “محمد کریمی” اهل ورامین احراز شده است.

یک منبع مطلع به سازمان حقوق بشر ایران گفت: “محمد در طی یک نزاع با یکی از بستگانش مرتکب قتل شد. در طی این نزاع طرف مقابل با چاقو به وی حمله کرد و محمد با مشت از خود دفاع کرد و دفاع وی منجر به قتل فرد حمله کننده شد.” وی در ادامه افزود: “دوربین‌های مداربسته از نزاع ایشان فیلم هم گرفته بودند و این فیلم در دادگاه نمایش داده شد. با این حال قضات مسئله دفاع از خود را در مورد محمد نپذیرفتند.”

گفتنی است، روز یکشنبه ۱۵ بهمن ماه، دستکم ۱۰ زندانی در زندان رجایی شهر کرج به سلول انفرادی منتقل شدند تا حکم اعدام در مورد ایشان اجرا شود. برخی منابع به سازمان حقوق بشر ایران گفتند تعداد اعدام‌های روز چهارشنبه در زندان رجایی شهر بیش از سه نفر بوده است ولی تا لحظه تنظیم این خبر اعدام‌های دیگر به تأیید این سازمان نرسیده است.

طبق گزارش واحد آمار سازمان حقوق بشر ایران ۱۴۲ اعدام از میان ۵۳۰ اعدام در سال ۲۰۱۶ با اتهام قتل عمد صورت گرفته است. عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)