پروفسور Dinesh Bhugra رئیس سابق هر دو کالج سلطنتی روان‌پزشکان و انجمن جهانی روان‌پزشکی در صحبتی که با بخش خبر بازفید داشته است توضیح داد که مورد تبعیض واقع‌شدن بر اساس هویت جنسیتی و گرایش جنسی می‌تواند منجر به ایجاد افکار خودکشی، خودکشی و آسیب به خود شود. وی در این رابطه بیان کرد که یکی از بزرگ‌ترین عواملی که باعث ایجاد افکار خودکشی می‌شود، کاهش عزت‌نفس در افراد است که قوانین هم‌جنس‌گرا ستیزانه و صحبت‌های هم‌جنس‌گرا ستیزانه و ترنسجندر ستیز سیاستمداران و گروه‌های هم‌جنس‌گرا ستیز و ترنسجندر ستیز در این کاهشِ عزت‌نفس، نقش دارد.
پروفسور دینش بوگرا می‌گوید: ارتباط بسیار روشنی بین خط مشی سیاسی، عوامل اجتماعی و مشکلات سلامت روان در گروه‌های LGBTQIA وجود دارد. عواقب اجتماعی [خودکشی] به‌خوبی با وضعیت جامعه ارتباط دارد و چگونگی حس افراد در اینکه با جامعه تطابق دارند یا خیر؟ اگر برابری وجود نداشته باشد و به یک گروه اجتماعی به دیده پست‌تر نگاه شود، این امر اجتناب‌ناپذیر خواهد بود که مشکلاتی در رابطه با خودشناسی و اعتمادبه‌نفس ایجاد شود که ممکن است با کمک هم به احساس بی‌ارزش بودن در افراد بینجامد.
شواهد بسیار روشن نشان می‌دهند که اختلالات سلامت روان رایج مانند اضطراب و افسردگی در گروه‌های LGBTQIA بیشتر است و پروفسور بوگرا نیز در همین رابطه اشاره می‌کند که در یک بررسی دریافته‌اند در مناطقی که برابری بیشتری وجود دارد و قوانین ضد LGBTQIA کمتر رایج است. موارد بروز مشکلات سلامت روان در این گروه اجتماعی نیز کاهش یافته است. این شواهد نشان می‌دهد که علل اجتماعی وجود دارند که در ایجاد ناراحتی روحی و روانی در افراد نقش دارند که می‌توانند حتی منجر به خودکشی شوند.
پروفسور بوگرا در سخنان خود همچنین سیاستمدارانی که خود را مخالف اقلیت‌های جنسی و جنسیتی نمی‌دانند خطاب قرار ‌داد و گفت: “اگر هم‌جنس‌گرا ستیز نیستید پس باید برای برابری همه‌ی افراد بجنگید. نمی‌توانید بگوئید که من همجنسگرا ستیز نیستم اما به نحوی با این افراد باید به‌طور متفاوتی برخورد کرد.”
پروفسور بوگرا در ادامه گفت، این اشتباه است که هرگونه رابطه میان وضعیت سلامت روان گروه‌های‌ LGBTQIA و ظلم و ستمی که این افراد در جامعه با آن روبرو هستند را انکار کنیم.
البته بوگرا اولین فرد مطرح درزمینهٔ بهداشت روان و پزشکی نیست که با سخنان خود سیاستمداران ضد LGBTQIA را مورد سرزنش قرار داده، سازمان بهداشت جهانی نیز در این رابطه اظهار داشته که “تبعیض می‌تواند منجر به تجربه مداوم زندگی استرس‌زا شود. استرس‌هایی مانند از دست دادن آزادی، طرد شدن، بدنام سازی و خشونت‌هایی که ممکن است رفتار خودکشی را تحریک کنند.”

برای مطالعه بیشتر به این منع مراجعه کنید.
راههای ارتباط با ما:
پیامک در تلگرام
کانال تلگرام
اینستاگرام
فیس بوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)