سازمان “فرانت لاین دیفندرز ” منتشر کرد

در ۲۳ ژانویه ۲۰۱۳، فرانت لاین دیفندرز “چهارمین گزارش سالانه درباره چالش های جهانی در برابر مدافعان حقوق بشر در سراسر جهان در سال ۲۰۱۲” را منتشر کرد.
اين گزارش به بررسي وضعيت كشورها در سطح منطقه اي و جهاني پرداخته و كشورهايي را مورد توجه قرار داده است. اين كشورها شامل بروندي، ويتنام، گواتمالا، قزاقستان و الجزاير است. اين گزارش نشان مي دهد كه هدف قرار دادن مدافعان حقوق بشر به دليل فعاليت هايشان، مستند كردن سوء استفاده ها، افشاي فسادها يا تلاش براي ايجاد اصلاحات ‘كاهش نيافته است’. به گفته مدير اجرايي فرانت لاين ديفندر، مري لاولر “حمله و كشتار نشان داده شده در اين گزارش  ؛ تنها بخش كوچكي از اتفاقات است. در بسياري از كشورها، حاكميت يا، رسانه هايي كه به حقوق بشر مي پردازند را با هدف ارعاب تعطيل كرده يا بر آن بوده كه آنهايي كه شهامت رساندنا واقعيات به جامعه بين المللي را داشته اند را ساكت كنند.”

اين گزارش به نكات زير پرداخته است

٢٤ مورد قتل مدافعان حقوق بشر در سال ٢٠١٢

حمله فيزيكي به مدافعان حقوق بشر كه در ٢٨ كشور، در همه مناطق گزارش شده است: حمله به دگرباشان جنسي در شيلي، كاستاريكا، اكوادور، قرقيزستان، فدراسيون روسيه، آفريقاي جنوبي، اوگاندا، اوكراين و زيمباوه

تصويب قوانين محدودكننده در الجزاير، آذربايجان، بروندي، چين، مصر، عراق، اسرائيل، ليتواني، مولدوا، فدراسيون روسيه و اوكراين

آزار و اذيت قضايي در حدود ٤٠ كشور

وضع قوانين مرتبط با فن آوري اطلاعات كه بر عليه كساني كه عقايد مخالف را بيان ميكنن يا باعث گردش اطلاعات مربوط به نقض حقوق بشر مي شوند، به ويژه در آسيا و خاور ميانه

گزارش اقدامات تلافي جويانه به دليل همكاري با موسسات حقوق بشر بين المللي در بحرين، بلاروس، كلمبيا، قداقستان، عربستان سعودي و سري لانكا

خانم لاولر گفت: “وقایع خود گویای ماجرا هستند. واقعیت غم انگیز این است که در حالی که دولت ها در مجامع بین المللی از حقوق بشر و احترام به فعالیت های مدافعان حقوق بشر اعلام پشتیبانی میکنند اما در عمل، مدافعان حقوق بشر هر روز برای زنده ماندن در حال مبارزه اند.” این گزارش نشان می دهد که چگونه فضای امن برای کار مدافعان حقوق بشر به طور مداوم در حال کاهش است در حالی که اعتبار شخصی آنها از طریق کمپین هایی که از طرف دولت حمایت میشوند مورد حمله قرار میگیرد و در آنها هر روزه به عنوان عوامل منافع غربی و خارجی به تصویر کشیده میشوند. معرفی قوانین محدود کننده که هم فعالیت ها و هم توانایی آنها در دریافت منبع مالی بین المللی را محدود میکنند به طور فزاینده ای مورد استفاده قرار گیرد تا مانع فعالیت های آنها شوند. گزارش حاکی از تعداد بسیار زیاد و نگران کننده قتل های مدافعان حقوق بشر است و این واقعیت که فرانت لاین دیفندرز به تنهایی حملات فیزیکی به مدافعان حقوق بشر را در ۲۸ کشور و ۲۴ مورد قتل مدافعان حقوق بشر مستند کرده است. شرایط مدافعان حقوق بشر در آفریقا، آسیا و خاور میانه همچنان نگران کننده است در حالی که این گزارش نشان میدهد در بسیاری از کشورها در اروپا و آسیای مرکزی این وضعیت بیشتر رو به وخامت گذاشته است.

در سطح منطقه ای، بسیاری از کشورهای آفریقایی شاهد یک سری از روند های اخلال کننده از جمله خشونت های فیزیکی، و مصونیت از مجازات برای عاملان آن بوده اند. همانطور که در این گزارش اشاره شده است، قتل دو مدافع حقوق دگرباشان جنسی به نام های تاپلو ماکوتله در آفریقای جنوبی و موریس مجومبا در تانزانیا نشان دهنده این خطرات است. مصونیت از مجازات همچنین در آمریکا در کنار یک رویه مشترک در استفاده در سطح منطقه از اتهام جنایی ساختگی بسیار دیده میشود، از جمله مواردی که به حکم ۱۸ سال زندان برای مدافع حقوق بشر کلمبیا دیوید رابلو کرسپو انجامید. در آسیا استفاده مداوم از کمپین های بدنام کردن علیه مدافعان حقوق بشر و ملغب کردن آنها به عنوان “دشمنان دولت و یا به عنوان کسانی که برای منافع خارجی فعالیت میکنند” دیده می شود. یک نمونه از چنین مواردی را می توان در هند دید درباره پی. وی. راجالوپال، نایب رئیس بنیاد صلح گاندی که وی را به عنوان یک هوادار مائوئیست ها معرفی میکردند.

در اروپا و آسیای مرکزی استفاده روزافزون بسیاری از کشورها از قوانین برای محدود کردن فعالیت مدافعان حقوق بشر مشاهده می شود. این امر به ویژه در فدراسیون روسیه با محدود شدن قوانین از جمله قانون شناختن سازمان های مردم نهاد دریافت کننده کمکهای مالی خارجی به عنوان عوامل خارجی مشهود است. در نهایت این گزارش نشان میدهد که در منطقه خاور میانه و شمال آفریقا نشان دهنده ترس از “تغییرات محدود ” واقعی است، با وجود حوادث بهار عرب که “به هزاران نفر از مردم  در هر کشوری در منطقه امید داده بود.” در بحرین تقریبا تمام مدافعان حقوق بشر فعال تا پایان امسال در بازداشت به سر میبرند، از جمله عضو سابق فرانت لاین درفندرز عبدالهادی آل خواجه.

این گزارش مبتنی بر تلاش فرانت لاین دیفندرز در حمایت از مدافعان حقوق بشر در معرض خطر است. در سال ۲۰۱۲، فرانت لاین دیفندرز ۲۸۷ بیانیه فوری درباره ۴۶۰ مدافع حقوق بشر در معرض خطر در ۶۹ کشور جهان صادر کرده است، ۲۶۷ کمک هزینه امنیتی اعطا کرده و ۳۵۸ مدافع حقوق بشر را آموزش داده است. به طور کلی، بیش از ۱۱۵۰ مدافع حقوق بشر از حمایت های فرانت لاین دیفندرز در سال ۲۰۱۲ بهره مند شده اند. این گزارش، به زبان انگلیسی در فرمت پی دی اف در این صفحه قابل دسترسی است و به زودی به زبان های فرانسه، اسپانیایی، روسی، عربی و فارسی نیز در دسترس می باشد.
متن کامل گزارش از طریق لینک زیر قابل دسترسی است

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)