سازمان “فرانت لاین دیفندرز ” منتشر کرد

در 23 ژانویه 2013، فرانت لاین دیفندرز “چهارمین گزارش سالانه درباره چالش های جهانی در برابر مدافعان حقوق بشر در سراسر جهان در سال 2012” را منتشر کرد.
این گزارش به بررسی وضعیت کشورها در سطح منطقه ای و جهانی پرداخته و کشورهایی را مورد توجه قرار داده است. این کشورها شامل بروندی، ویتنام، گواتمالا، قزاقستان و الجزایر است. این گزارش نشان می دهد که هدف قرار دادن مدافعان حقوق بشر به دلیل فعالیت هایشان، مستند کردن سوء استفاده ها، افشای فسادها یا تلاش برای ایجاد اصلاحات ‘کاهش نیافته است’. به گفته مدیر اجرایی فرانت لاین دیفندر، مری لاولر “حمله و کشتار نشان داده شده در این گزارش  ؛ تنها بخش کوچکی از اتفاقات است. در بسیاری از کشورها، حاکمیت یا، رسانه هایی که به حقوق بشر می پردازند را با هدف ارعاب تعطیل کرده یا بر آن بوده که آنهایی که شهامت رساندنا واقعیات به جامعه بین المللی را داشته اند را ساکت کنند.”

این گزارش به نکات زیر پرداخته است

٢۴ مورد قتل مدافعان حقوق بشر در سال ٢٠١٢

حمله فیزیکی به مدافعان حقوق بشر که در ٢٨ کشور، در همه مناطق گزارش شده است: حمله به دگرباشان جنسی در شیلی، کاستاریکا، اکوادور، قرقیزستان، فدراسیون روسیه، آفریقای جنوبی، اوگاندا، اوکراین و زیمباوه

تصویب قوانین محدودکننده در الجزایر، آذربایجان، بروندی، چین، مصر، عراق، اسرائیل، لیتوانی، مولدوا، فدراسیون روسیه و اوکراین

آزار و اذیت قضایی در حدود ۴٠ کشور

وضع قوانین مرتبط با فن آوری اطلاعات که بر علیه کسانی که عقاید مخالف را بیان میکنن یا باعث گردش اطلاعات مربوط به نقض حقوق بشر می شوند، به ویژه در آسیا و خاور میانه

گزارش اقدامات تلافی جویانه به دلیل همکاری با موسسات حقوق بشر بین المللی در بحرین، بلاروس، کلمبیا، قداقستان، عربستان سعودی و سری لانکا

خانم لاولر گفت: “وقایع خود گویای ماجرا هستند. واقعیت غم انگیز این است که در حالی که دولت ها در مجامع بین المللی از حقوق بشر و احترام به فعالیت های مدافعان حقوق بشر اعلام پشتیبانی میکنند اما در عمل، مدافعان حقوق بشر هر روز برای زنده ماندن در حال مبارزه اند.” این گزارش نشان می دهد که چگونه فضای امن برای کار مدافعان حقوق بشر به طور مداوم در حال کاهش است در حالی که اعتبار شخصی آنها از طریق کمپین هایی که از طرف دولت حمایت میشوند مورد حمله قرار میگیرد و در آنها هر روزه به عنوان عوامل منافع غربی و خارجی به تصویر کشیده میشوند. معرفی قوانین محدود کننده که هم فعالیت ها و هم توانایی آنها در دریافت منبع مالی بین المللی را محدود میکنند به طور فزاینده ای مورد استفاده قرار گیرد تا مانع فعالیت های آنها شوند. گزارش حاکی از تعداد بسیار زیاد و نگران کننده قتل های مدافعان حقوق بشر است و این واقعیت که فرانت لاین دیفندرز به تنهایی حملات فیزیکی به مدافعان حقوق بشر را در 28 کشور و 24 مورد قتل مدافعان حقوق بشر مستند کرده است. شرایط مدافعان حقوق بشر در آفریقا، آسیا و خاور میانه همچنان نگران کننده است در حالی که این گزارش نشان میدهد در بسیاری از کشورها در اروپا و آسیای مرکزی این وضعیت بیشتر رو به وخامت گذاشته است.

در سطح منطقه ای، بسیاری از کشورهای آفریقایی شاهد یک سری از روند های اخلال کننده از جمله خشونت های فیزیکی، و مصونیت از مجازات برای عاملان آن بوده اند. همانطور که در این گزارش اشاره شده است، قتل دو مدافع حقوق دگرباشان جنسی به نام های تاپلو ماکوتله در آفریقای جنوبی و موریس مجومبا در تانزانیا نشان دهنده این خطرات است. مصونیت از مجازات همچنین در آمریکا در کنار یک رویه مشترک در استفاده در سطح منطقه از اتهام جنایی ساختگی بسیار دیده میشود، از جمله مواردی که به حکم 18 سال زندان برای مدافع حقوق بشر کلمبیا دیوید رابلو کرسپو انجامید. در آسیا استفاده مداوم از کمپین های بدنام کردن علیه مدافعان حقوق بشر و ملغب کردن آنها به عنوان “دشمنان دولت و یا به عنوان کسانی که برای منافع خارجی فعالیت میکنند” دیده می شود. یک نمونه از چنین مواردی را می توان در هند دید درباره پی. وی. راجالوپال، نایب رئیس بنیاد صلح گاندی که وی را به عنوان یک هوادار مائوئیست ها معرفی میکردند.

در اروپا و آسیای مرکزی استفاده روزافزون بسیاری از کشورها از قوانین برای محدود کردن فعالیت مدافعان حقوق بشر مشاهده می شود. این امر به ویژه در فدراسیون روسیه با محدود شدن قوانین از جمله قانون شناختن سازمان های مردم نهاد دریافت کننده کمکهای مالی خارجی به عنوان عوامل خارجی مشهود است. در نهایت این گزارش نشان میدهد که در منطقه خاور میانه و شمال آفریقا نشان دهنده ترس از “تغییرات محدود ” واقعی است، با وجود حوادث بهار عرب که “به هزاران نفر از مردم  در هر کشوری در منطقه امید داده بود.” در بحرین تقریبا تمام مدافعان حقوق بشر فعال تا پایان امسال در بازداشت به سر میبرند، از جمله عضو سابق فرانت لاین درفندرز عبدالهادی آل خواجه.

این گزارش مبتنی بر تلاش فرانت لاین دیفندرز در حمایت از مدافعان حقوق بشر در معرض خطر است. در سال 2012، فرانت لاین دیفندرز 287 بیانیه فوری درباره 460 مدافع حقوق بشر در معرض خطر در 69 کشور جهان صادر کرده است، 267 کمک هزینه امنیتی اعطا کرده و 358 مدافع حقوق بشر را آموزش داده است. به طور کلی، بیش از 1150 مدافع حقوق بشر از حمایت های فرانت لاین دیفندرز در سال 2012 بهره مند شده اند. این گزارش، به زبان انگلیسی در فرمت پی دی اف در این صفحه قابل دسترسی است و به زودی به زبان های فرانسه، اسپانیایی، روسی، عربی و فارسی نیز در دسترس می باشد.
متن کامل گزارش از طریق لینک زیر قابل دسترسی است

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)