منظور ما از اراده در اینجا “ویژگی” و همچنین “انگیزه‌ای” در انسان است که وی را تشویق می‌کند تا برای انجام عملی خاص، فعالیت کند.
هر انسانی خواسته‌های زیادی در زندگی خود دارد، اما اگر نتواند در مسیر تحقق آن خواسته‌ها حرکت کند، نمی‌توان او را صاحب اراده دانست. شخص صاحب اراده کسی است که می‌خواهد و می‌تواند به خواسته خود جامه عمل بپوشاند.
در مقابل فرد بدون ‌اراده کافی، اگرچه می‌خواهد، اما نمی‌تواند خواسته‌های خود را عملی کند.
در این تعریف، رسیدن به نتیجه‌ی کار مدنظر نیست بلکه توانایی فرد برای خیزش، شروع و ادامه کار اهمیت دارد.
تقویت اراده کاری ممکن و شدنی است ولی پیش‌نیازهایی را می‌طلبد. بسیاری از افراد حتی در کار تقویت اراده هم از خود بی‌ارادگی نشان می‌دهند و چند روزی راه‌های تقویت اراده را انجام می‌دهند و بعد عقب‌نشینی می‌کنند و در جست‌وجوی راه دیگری برمی‌آیند درحالی‌که اشکال اساسی در سستی اراده است.

اگر خواستار تقویت اراده‌تان هستید به شما تبریک می‌گویم! شما اولین گام را برداشته‌اید.
▪️ ورزش کنید. ورزش کردن علاوه بر سلامت جسمانی ازنظر روانی نیز تأثیرات بسیار مثبتی دارد. تنها دو ماه پس از ورزش منظم، بخش‌هایی از مغز که در اراده‌ نقش اصلی دارند بزرگ‌تر، قوی‌تر و هماهنگ‌تر می‌شوند. درنتیجه راحت‌تر می‌توانید به حواس‌پرتی‌ها نه بگویید و اهداف خود را با شور و اشتیاق بیشتری دنبال کنید.

▪️به‌اندازه کافی بخوابید. بی‌خوابی و خستگی باعث حواس‌پرتی و ضعف در اراده می‌شود که درنهایت سبب می‌شود نتوانید کارهایتان را دنبال کنید.

▪️کارهای مهم‌تر را اول انجام دهید. صبح‌ها بعد از یک خواب خوب، فرد بیشترین قدرت اراده را دارد؛ بنابراین بهتر است کارهای مهم‌تر یا کارهایی را که انجامشان نیاز به اراده بیشتری دارد را در ساعات ابتدایی صبح انجام دهید.

▪️وقتی کاری تبدیل به عادت شود دیگر نیازی نیست برای انجامش انرژی زیادی صرف کنید مثلاً مسواک زدن اگر تبدیل به عادت شود فرد می‌تواند انرژی را که باید صرف مجبور کردن خود کند تا مسواک بزند را در جای دیگری خرج کند. فقط کافی است کاری را به‌طور منظم انجام دهید تا تبدیل به عادت زندگی‌تان شود.

▪️به‌طور مداوم اراده خود را تقویت کنید و در زندگی روزانه خود آن را اجرا کنید. اراده را اگر به یک عضله تشبیه کنیم هرچه بیشتر از آن کار بکشیم قوی‌تر می‌شود؛ اما به خاطر داشته باشید که فشار زیاد هم اراده شما را تضعیف می‌کند.

▪️محیط را تغییر دهید. اگر چیزی در محیط اطرافتان مرتب شما را وسوسه کند، باعث تضعیف اراده‌ خواهد شد. مثلاً اگر می‌خواهید رژیم داشته باشید، بهتر است تنقلات وسوسه کننده را جلوی چشم نگذارید؛ زیرا دیدن آن‌ها و مقاومت برای نخوردنشان، اراده‌تان را ضعیف می‌کند. می‌توانید با تغییر عوامل محیطی، با صرف اراده‌ی کمتری به اهداف خود برسید.

▪️با افرادی رفت‌وآمد کنید که با شما خواسته‌های مشترک دارند. وقتی اطرافتان پر از افرادی است که به اهدافشان پایبند هستند، شما نیز تلاش خواهید کرد تا شبیه آنان باشید و به اهداف خود پایبند باشید. همین‌طور تهییج و تشویق یکدیگر برای ادامه مسیر و عقب‌نشینی نکردن، می‌تواند برای حفظ اراده بسیار کارساز باشد.

اکنون‌که با برخی تکنیک‌های تقویت اراده آشنا شدید شروع به تمرین کنید. زمانی که یکی از این تکنیک‌ها به بخشی از زندگی‌تان تبدیل شد، یک تکنیک دیگر را به عادت خود تبدیل کنید. پس از مدت کوتاهی تبدیل به فردی می‌شوید که اراده‌ای قوی و کم‌نظیر دارد.
راههای ارتباط با ما:
پیامک در تلگرام
کانال تلگرام
اینستاگرام
فیس بوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)