ما امضا کنندگان این بیانیه به آگاهى وجدانهاى بیدار و مدافع حقوق بشر در سراسر جهان میرسانیم: درحالى که برخى از مسئولان جمهورى اسلامى ریاکارانه و براى فریب افکار عمومى، اعتراض و تظاهرات خیابانى را حق قانونى مردم ایران اعلام داشته اند، شکنجه و قتل معترضان در زندانهاى جمهورى اسلامى همچنان ادامه دارد.

در خیزش دی ماه ۱۳۹۶، غیر از کشته شدگان در خیابان، اسامی ۱۲ نفر از جان باختگان (کشته شدگان) در زندان ها تا به امروز منتشر شده است و هنوز نمی دانیم چه تعداد دیگری در بیداد گاه های این رژیم جان باخته اند.

ما از مردم شریف و آزاده ایران و تمام شخصیت ها و نهادها و مجامع ایرانی و بین المللى مدافع حقوق بشر در کشورهاى مختلف درخواست می کنیم که براى متوقف کردن این جنایات در خیابان و در زندان هاى حکومت اسلامى، اقدام نموده و صداى دفاع از حقوقِ معترضان در بند کشیده شده در ایران را به جهانیان برسانند.

ما هم چنین، از خانم عاصمه جهانگیر گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد، درخواست می کنیم که از طریق سازمان ملل متحد و مجامع حقوقى بین المللى، براى پیگیرى وضعیت وخیم معترضان بازداشتى و قتل ها و شکنجه های اخیر تلاش نماید و به جمهوری اسلامی فشار بیاورند که هر چه سریعتر گروهی برای بررسی وضعیت زندان های ایران و زندانیان سیاسی به ایران اعزام شوند، زیرا جان زندانیان در خطر جدی است. بی تردید خانواده‌های زندانیان سیاسی با همراهی وکلای مستقل، می‌توانند بهترین منبع برای کمک به کشف حقیقت وضعیت تک تک عزیزان زندانی و کشته شدگان باشند، هر چند جمهوری اسلامی خانواده‌ها را از ساده‌ترین راه دادخواهی نیز منع کرده است و این حرکت را جرم تلقی می کند، ولی باید تمامی مسوولان جمهوری اسلامی را زیر فشار قرار داد که این وضعیت هر چه زودتر روشن شود و پاسخ گوی کشته شدن و زندانی کردن معترضان باشند.

١۵٠ وکیل مدافع ایرانى درخواست کرده اند که وکالت معترضان بازداشت شده را در دادگاه هاى جمهورى اسلامى برعهده بگیرند، هرچند می‌دانیم که ساختار قوه قضاییه ما به شدت غیر مستقل و ناعادلانه است، ولی باید به هر طریق ممکن از ادامه این بازداشت ها و قتل های خیابانی و در زندان ها جلوگیری کنیم.

ما امضا کنندگان این بیانیه؛ هر گونه سرکوب، خشونت، بازداشت، شکنجه، اعتراف گیری و قتل های در خیابان و زندان ها را به شدت محکوم می‌کنیم و خواهان پایان دادن به قتل و کشتار مردم می باشیم . ما خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط همه زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم.

فریب کارى و دروغ ها و “همدردى” از سویِ برخى از مسئولان جمهورى اسلامى با معترضان را نباید باور کرد. عدالت و حقوق بشر زمانى اجرا میشود که سرکوبگران، شکنجه گران و قاتلانِ حکومتی معرفى و محاکمه و مجازات گردند.

 

شبکه همبستگی برای حقوق بشر در ایران

۲۵ ژانویه ۲۰۱۸

امضاء:

۱ – انجمن زنان ایرانى – مونترال

۲ – انجمن تئاتر ایران و آلمان ـ کلن

۳ – انجمن همبستگی ایرانیان – تگزاس

۴ – انجمن جمهوریخواهان ایران – پاریس

۵ – انجمن حقوق بشر و دموکراسی برای ایران – هامبورگ

۶ – بنیاد اسماعیل خویی

۷ – مادران پارک لاله ایران

۸ – حامیان مادران پارک لاله – دورتموند

۹ – حامیان مادران پارک لاله – هامبورگ

۱۰- حامیان مادران پارک لاله – لندن

۱۱- حامیان مادران پارک لاله – فرزنو

۱۲- شبکه همبستگی ملی فرزنو- کالیفرنیا

۱۳- فدراسیون اروپرس

۱۴- کانون مدافعان حقوق بشر کردستان

۱۵- کمیته مستقل ضد سرکوب شهروندان ایرانی – پاریس

۱۶- کمیته دفاع از حقوق بشر در ایران – شیکاگو

۱۷- کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی

۱۸- مادران صلح مونترال

۱۹- نهاد «همه حقوق بشر، برای همه، در ایران»

۲۰- همبستگی برای حقوق بشر در ایران – کلگری

۲۱- همبستگى جمهورى خواهان ایران (هجا)- مونترال

۲۲- همبستگى جمهورى خواهان ایران (هجا)- نیویورک

۲۳- همبستگى جمهورى خواهان ایران (هجا)- لوس آنجلس

۲۴- همبستگى جمهورى خواهان ایران (هجا)- ونکوور

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com