ما امضا كنندگان اين بيانيه به آگاهى وجدانهاى بيدار و مدافع حقوق بشر در سراسر جهان ميرسانيم: درحالى كه برخى از مسئولان جمهورى اسلامى رياكارانه و براى فريب افكار عمومى، اعتراض و تظاهرات خيابانى را حق قانونى مردم ايران اعلام داشته اند، شكنجه و قتل معترضان در زندانهاى جمهورى اسلامى همچنان ادامه دارد.

در خیزش دی ماه ۱۳۹۶، غیر از کشته شدگان در خیابان، اسامی ۱۲ نفر از جان باختگان (کشته شدگان) در زندان ها تا به امروز منتشر شده است و هنوز نمی دانیم چه تعداد دیگری در بیداد گاه های این رژیم جان باخته اند.

ما از مردم شریف و آزاده ایران و تمام شخصيت ها و نهادها و مجامع ایرانی و بين المللى مدافع حقوق بشر در كشورهاى مختلف درخواست مي كنيم كه براى متوقف كردن این جنايات در خیابان و در زندان هاى حکومت اسلامى، اقدام نموده و صداى دفاع از حقوقِ معترضان در بند کشیده شده در ايران را به جهانیان برسانند.

ما هم چنین، از خانم عاصمه جهانگير گزارشگر ويژه سازمان ملل متحد، درخواست مي كنيم كه از طريق سازمان ملل متحد و مجامع حقوقى بين المللى، براى پيگيرى وضعيت وخيم معترضان بازداشتى و قتل ها و شكنجه های اخير تلاش نمايد و به جمهوری اسلامی فشار بیاورند که هر چه سریعتر گروهی برای بررسی وضعیت زندان های ایران و زندانیان سیاسی به ایران اعزام شوند، زیرا جان زندانیان در خطر جدی است. بی تردید خانواده‌های زندانیان سیاسی با همراهی وکلای مستقل، می‌توانند بهترین منبع برای کمک به کشف حقیقت وضعیت تک تک عزیزان زندانی و کشته شدگان باشند، هر چند جمهوری اسلامی خانواده‌ها را از ساده‌ترین راه دادخواهی نیز منع کرده است و این حرکت را جرم تلقی می کند، ولی باید تمامی مسوولان جمهوری اسلامی را زیر فشار قرار داد که این وضعیت هر چه زودتر روشن شود و پاسخ گوی کشته شدن و زندانی کردن معترضان باشند.

١٥٠ وكيل مدافع ايرانى درخواست كرده اند كه وكالت معترضان بازداشت شده را در دادگاه هاى جمهورى اسلامى برعهده بگيرند، هرچند می‌دانیم که ساختار قوه قضاییه ما به شدت غیر مستقل و ناعادلانه است، ولی باید به هر طریق ممکن از ادامه این بازداشت ها و قتل های خیابانی و در زندان ها جلوگیری کنیم.

ما امضا کنندگان این بیانیه؛ هر گونه سرکوب، خشونت، بازداشت، شکنجه، اعتراف گیری و قتل های در خیابان و زندان ها را به شدت محکوم می‌کنیم و خواهان پایان دادن به قتل و کشتار مردم می باشیم . ما خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط همه زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم.

فريب كارى و دروغ ها و “همدردى” از سویِ برخى از مسئولان جمهورى اسلامى با معترضان را نبايد باور كرد. عدالت و حقوق بشر زمانى اجرا ميشود كه سركوبگران، شكنجه گران و قاتلانِ حکومتی معرفى و محاكمه و مجازات گردند.

 

شبکه همبستگی برای حقوق بشر در ایران

۲۵ ژانویه ۲۰۱۸

امضاء:

۱ – انجمن زنان ايرانى – مونترال

۲ – انجمن تئاتر ایران و آلمان ـ کلن

۳ – انجمن همبستگی ایرانیان – تگزاس

۴ – انجمن جمهوریخواهان ایران – پاریس

۵ – انجمن حقوق بشر و دموکراسی برای ایران – هامبورگ

۶ – بنیاد اسماعیل خویی

۷ – مادران پارک لاله ایران

۸ – حامیان مادران پارک لاله – دورتموند

۹ – حامیان مادران پارک لاله – هامبورگ

۱۰- حامیان مادران پارک لاله – لندن

۱۱- حامیان مادران پارک لاله – فرزنو

۱۲- شبکه همبستگی ملی فرزنو- کالیفرنیا

۱۳- فدراسیون اروپرس

۱۴- کانون مدافعان حقوق بشر کردستان

۱۵- کمیته مستقل ضد سرکوب شهروندان ایرانی – پاریس

۱۶- کمیته دفاع از حقوق بشر در ایران – شیکاگو

۱۷- كمپين دفاع از زندانيان سياسي و مدني

۱۸- مادران صلح مونترال

۱۹- نهاد «همه حقوق بشر، برای همه، در ایران»

۲۰- همبستگی برای حقوق بشر در ایران – کلگری

۲۱- همبستگى جمهورى خواهان ايران (هجا)- مونترال

۲۲- همبستگى جمهورى خواهان ايران (هجا)- نیویورک

۲۳- همبستگى جمهورى خواهان ايران (هجا)- لوس آنجلس

۲۴- همبستگى جمهورى خواهان ايران (هجا)- ونکوور

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)