ترس از شکست خوردن درواقع آن حس نگرانی و اضطرابی است که فرد با تصور خود تمام سناریوهای وحشتناکی که ممکن است بعداً رخ بدهد را در ذهن خود ایجاد می‌کند. وجود نگرانی شدید احتمال رها کردن پروژه یا حتی رخ دادن یک حادثه‌ی بد را افزایش می‌دهد. موفق بودن بسیار متکی به توانایی کنترل عامل ترس توسط فرد است.
اما چگونه می‌توان بر این ترس غلبه کرد؟

۱. مفهوم شکست را دوباره برای خود بازتعریف کنید.
تعریف شما از شکست چیست؟ تسلیم شدن؟ هرگز به دنبال اهداف خود نرفتن؟ به نتیجه مطلوب در بازه زمانی مورد انتظار نرسیدن؟
برای موفق شدن طرز تفکر خود را تغییر دهید به‌جای فکر کردن به شکست به این مسئله فکر کنید که امیدوارید به چه چیزی برسید؟ و در عمل ممکن است چه چیزی نصیبتان شود؟
مطالعه تفاوت موجود در این دو سؤال به شما اطلاعاتی می‌دهد که می‌توانید آن‌ها را مطالعه کنید، برای خود توضیح و از خلال آن چیزی یاد بگیرید که بتوانید تلاش بهتری انجام دهید.

۲. تهدیدات واقعی و تخیلی را از هم بازبشناسید.
تهدید واقعی رسیدن به هدف را به خطر می‌اندازد اما تهدید تخیلی تنها سناریوهای فرض شده هستند که هنوز رخ نداده‌اند و ممکن است هرگز هم رخ ندهند! به‌جای اینکه اجازه دهید یک‌چیز تخیلی مانع شما شود در عوض جوانب مختلف کار را بسنجید و مطالعه کنید و راه‌های اجتناب از وقوع این تهدید تخیلی یا برخورد با عواقب آن را یاد بگیرید.

۳. اهدافی با رویکرد مثبت داشته باشید نه منفی.
افراد معمولاً در برابر اهدافشان دو نوع رویکرد دارند:
• رسیدن به چیز مثبت یا بهتر
• اجتناب از یک مسئله منفی یا مضر
مثلاً بسیار بهتر است تا فرد هدفش این باشد که: می‌خواهم ترفیع بگیرم! تا اینکه هدفش این باشد که: نمی‌خواهم شغل خود را از دست بدهم!
اهداف با رویکرد منفی معمولاً باعث اضطراب بیشتر و عملکرد ضعیف‌تری هستند که افراد از روی ترس آن‌ها را انتخاب می‌کنند که درنهایت باعث تضعیف تلاش فرد در رسیدن به هدف خود و ایجاد آشفتگی در ذهن و برنامه‌ریزی می‌شوند.

۴. انتظار نتیجه مثبت داشته باشید اما به آن وابسته نشوید.
هرچه بیشتر به نتیجه هدف خود وابسته باشید بیشتر احتمال دارد که اختلاف میان نتیجه‌ی مورد انتظار و نتیجه‌ای که واقعاً حاصل شده را به‌عنوان شکست در نظر بگیرید!
شرایط تغییر می‌کند، تجربه شما تغییر می‌کند و ممکن است چیزی که در شروع کار یک نتیجه ایده آل و قابل دسترس بود، اکنون دیگر قابل‌دستیابی نباشد. اگر تصمیم بگیرید که انعطاف‌پذیری داشته باشید خیلی برایتان راحت‌تر است که با بروز مشکلات، برنامه خود را بازتنظیم کنید تا اینکه چون به آن ایده‌ال در ذهن خود نخواهید رسید، کلا کار را رها کنید.

۵. شما قوی هستید.
ترس از شکست، درباره تلاشی که باید انجام بدهید نیست، بلکه درباره عواقبی است که در صورت شکست با آن‌ها مواجه می‌شویم.
عواقبی مانند آینده نامشخص، ضربه به اعتمادبه‌نفس، احساس شرم و خجالت از شکست، ناامید کردن افراد مهم زندگی و تأثیر منفی بر روابط اجتماعی، ازجمله ترس‌هایی هستند که باعث می‌شوند از شکست وحشت داشته باشیم توجه کنید که هزینه‌های روانی ناشی از شکست برای مردم حتی سنگین‌تر از ضررهای مالی است.
برای از بین بردن ترس از شکست، عواقبی را که بیش از همه از آن می‌ترسید را شناسایی کنید و توانایی خود را برای مقابله با این عواقب ارزیابی کنید.
به‌جای اینکه به خود دلداری بدهید که هیچ اتفاق بدی رخ نمی‌دهد، خود را برای رؤیایی با این عواقب توانمند کنید.
این سؤال‌ها را از خود بپرسید:
کدام‌یک از این عواقب شما را می‌ترساند؟
چقدر بر زندگی شما اثر می‌گذارد؟ آیا فقط باعث ناراحتی می‌شود یا واقعاً زندگی شما را تهدید می‌کند؟ آیا به شما ضربه‌ای عمیق و غیرقابل‌ترمیم می‌زند؟
چقدر سریع از این عواقب رد می‌شوید؟ آیا عواقب دائمی هستند یا موقت؟
چگونه می‌توانید آن‌ها را مدیریت کنید؟
راههای ارتباط با ما:
پیامک در تلگرام
کانال تلگرام
اینستاگرام
فیس بوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)