سازمان Wi-Fi Alliance روز دوشنبه نسل بعدی استاندارد امنیت شبکه بیسیم را اعلام کرد, WPA3. استاندارد WPA3 جایگزین WPA2، پروتکل امنیتی که نزدیک دو دهه است امنیت دستگاه‌های بیسیم را برقرار می‌کند، خواهد شد. برای آشنایی به استانداردهای رمزنگاری Wi-Fi، مطلب «تفاوت‌های بین WPA , WEP و WPA2 در رمزنگاری وایرلس» را مطالعه کنید.

یکی از پیشرفت‌های کلیدی در WPA3 رفع یک مشکل امنیتی شبکه ‌های Wi-Fi باز و عمومی رایج است. این شبکه‌‌ها را می‌توانید در مکان‌های عمومی مانند کافی‌شاپ‌ها، فرودگاه‌ها، مراکز خرید و غیره پیدا کنید. شبکه‌های WiFi باز، ترافیک کاربران را رمزنگاری نمی‌کنند و یک خرابکار می‌تواند در این نوع شبکه به اطلاعات کاربران دیگر دسترسی داشته باشد.

پروتکل WPA3، ترافیک اینترنت هر دستگاه در شبکه با روتر را رمزگذاری می‌کند. بدین ترتیب مطمئن می‌شوید که امنیت اطلاعات شما در شبکه بیسیم باز حفظ می‌شود، همچنین وب‌سایت‌هایی که بازدید می‌کنید دستکاری نشده‌اند.

یکی دیگر از پیشرفت‌های مهم در WPA3، استاندارد رمزنگاری شبکه بیسیم، جلوگیری ازحمله دیکشنری Brute-Force است. بنابراین هکر مخربی که نزدیک شبکه Wi-Fi باز باشد، به سختی خواهد توانست که لیست رمزعبورهای حدسی خود را امتحان کند.

این پروتکل امنیت شبکه WiFi جدید، همچنین خرابکاری که چند بار رمز عبور اشتباهی وارد کند را مسدود خواهد کرد. علاوه بر این استاندارد WPA3 از نوع جدیدی از دست دادن (hand shaking) استفاده خواهد کرد.

چند ماه پیش خبردار شدیم که WPA2 یک آسیب‌پذیری امنیتی دارد، که تمام دستگاه‌هایی که در شبکه بیسیم از این استانداد استفاده می‌کنند، تحت تاثیر آن هستند.

استاندارد امنیت شبکه بیسیم WPA3 به این زودی‌ عرضه نخواهد شد، احتمالا در اواخر سال جاری باید منتظر عرضه شدن آن باشیم.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com