قاضی صلواتی در پی مخالفت محمدعلی طاهری، بنیان گذار عرفان حلقه، با عزل وکلایش از برگزاری دادگاه این زندانی عقیدتی جلوگیری کرد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، دادگاه جدید محمدعلی طاهری که قرار بود روز ۲۴ دی ماه برگزار شود، به دلیل طرح موضوع عدم صلاحیت وکلا از سوی قاضی تشکیل نشده است. قاضی صلواتی پیش از این آقای طاهری را به دادگاه احضار کرده و به او گفته بود که باید وکلای انتخابی خود را عزل کند اما این زندانی عقیدتی مخالفت کرده و گفته حق او است که وکلایش را خودش انتخاب کند.

زینب طاهری وکیل محمدعلی طاهری، با تاکید بر اینکه این درخواست کاملا غیرقانونی است به کمپین بین المللی گفت: «طبق ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی، فقط برای جرایم امنیت داخلی یا امنیت خارجی و آن هم وقتی پرونده در مرحله تحقیقات مقدماتی باشد باید وکلا برای ورود به پرونده از رییس قوه قضاییه تاییدیه بگیرند. در حالی که نه تنها پرونده آقای طاهری امنیتی نیست بلکه در مرحله مقدماتی هم قرار ندارد. او هفت سال پیش بازداشت شده و ما مدت‌هاست وکیل او هستیم و اساسا به تمام اتهاماتش رسیدگی شده است.»

زینب طاهری با اظهار اینکه مدت‌هاست قاضی صلواتی، قاضی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب او را به این شعبه نمی‌پذیرد، گفت: «من وکالت پرونده کارن وفاداری زندانی دوتابعیتی را هم داشتم اما قاضی صلواتی به ایشان هم گفته باید فلانی را عزل کنی. همین طور به احمدرضا جلالی موکل دیگرم گفته بود که باید من را عزل کند. حتی موکلی داشتم که اتهامش مالی بود ولی قاضی صلواتی به او هم گفته بود که باید وکیل دیگری جایگزین کند.»

زینب طاهری در پاسخ به این سوال که دادگاه روز ۲۴ دی ماه محمدعلی طاهری در مورد چه اتهامی بوده است، گفت: «قرار است دوباره اتهام فساد فی الارض بررسی شود در حالی که دیوان عالی کشور این اتهام را نقض کرده و صراحتا در حکم نوشته به استناد ماده ۲۸۶ قانون مجازات اسلامی به هیچ‌وجه نمی‌توان متهم نامبرده را با این اتهام محاکمه کرد.»

این وکیل دادگستری در پاسخ به این سوال که وقتی متهمی از اتهامی تبرئه می‌شود براساس چه مفاد حقوقی دوباره برای آن اتهام محاکمه می‌شود، گفت: «نمی‌دانم. براساس همان دلایلی که او هفت سال در زندان باقی مانده، هفت سال بدون مرخصی و در سلول انفرادی. و بر اساس همان دلیلی که از دو سال گذشته بدون قرار بازداشت موقت در زندان نگه داشته شده است.»

به گفته خانم طاهری موکلش محمدعلی طاهری از دو سال پیش به شکل غیرقانونی در زندان به سر می‌برد. «آقای طاهری باید دو سال پیش آزاد می‌شد اما به دلایل غیرقانونی او را نگه داشته‌اند. حتی قرار بازداشت موقت در پرونده ایشان هم نیست فقط شفاهی گفته می‌شود او در بازداشت موقت است. بر اساس حساب‌ها ۱۸ بهمن امسال دو سال بازداشت موقت او تمام می‌شود و دیگر نمی‌توان هیچ جور او را در زندان نگه داشت.»

محمدعلی طاهری که از سال ۱۳۹۰ در حبس به سر می برد در شهریورماه سال جاری برای دومین بار به اعدام محکوم شد که این حکم در دیوان عالی نقض گشت.

در این سال‌ها شماری از هواداران او نیز در شهرهای مختلف ایران از جمله تهران٬ شیراز و اصفهان بازداشت شده‌اند.

آنها چندین‌بار در داخل و خارج از کشور در اعتراض به بازداشت او٬ دست به اعتراض زده‌اند.

محمدعلی طاهری، مؤسس «عرفان حلقه»، ۶۰ ساله و متولد کرمانشاه است. او در سال ۱۳۸۰ موسسه‌ای به نام «عرفان حلقه» با تمرکز فرادرمانی و طب مکمل در تهران تأسیس کرد. آقای طاهری چندین کتاب نوشته که از سوی وزارت ارشاد مجوز گرفته‌اند و همچنین چند دوره کلاس در دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص طب مکمل داشته است. دانشگاه طب سنتی ارمنستان در اردیبهشت سال ۱۳۹۰، به محمدعلی طاهری دکترای افتخاری اعطا کرد.

او در سال ۱۳۸۹ برای اولین‌بار به اتهام اقدام علیه امنیت کشور از سوی نیروهای وزارت اطلاعات دستگیر و برای ۶۷ روز در زندان اوین تحت بازجویی قرار گرفت. پس‌ از آن با قرار وثیقه آزاد شد اما مجدداً در تاریخ ۱۴ اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۰ بازداشت شد و به اتهام «توهین به مقدسات»، «فعل حرام و رابطه نامشروع به دلیل تماس با مچ دست‌ زن نامحرم در زمان عمل فرادرمانی»، «دخالت در امر پزشکی»، «تحصیل مال نامشروع»، «توزیع آثار سمعی– بصری» و «استفاده غیرمجاز عناوین علمی ـ پزشکی» جمعاً به ۵ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق و ۹۰۰ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شد.

اما آقای طاهری در تابستان ۱۳۹۳ مجدداً به اتهام افساد فی‌الارض، که قبلاً در پرونده‌اش بررسی‌ شده بود، بازجویی شد. دادگاه او در اسفندماه سال ۱۳۹۳ برگزار شد و در نهایت در خردادماه سال ۱۳۹۴ به اتهام افساد فی‌الارض از طریق منحرف کردن افراد به اعدام محکوم شد. با اعتراض وکلای آقای طاهری، پرونده او برای بررسی مجدد به دیوان عالی کشور فرستاده شد.

خواهر آقای طاهری اظهار کرده بود حکم اعدام او از سوی شعبه ۳۳ دیوان عالی کشور لغو شده و پرونده برای رسیدگی مجدد به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب فرستاده‌ شده است.

تلویزیون رسمی ایران در اسفند ۹۵ ویدئویی را به عنوان مستند با نام «حلقه شیطان» نمایش داد که حاوی اعترافات حین بازجویی محمدعلی طاهری بود و تعدادی از اعضای ناراضی گروه نیز علیه عرفان حلقه صحبت می‌کردند و حتی یکی از آنان خواستار اعدام آقای طاهری شد.

علیزاده طباطبایی گفت محمدعلی طاهری در آخرین دادگاه گفته است کارهایش قانونی بوده و در صورت آزادی ادامه نخواهد داد: «آقای طاهری در آخرین دادگاهشان گفت من زمانی این کارها را انجام داده‌ام که همه معتقد بودند کار خوبی است و مجوز از ارشاد و نیروی انتظامی و دستگاه‌های مسئول داشتم، حالا اگر قانون می‌گوید خوب و مفید نیست، من ادامه نخواهم داد.»

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)