سازمان حقوق بشر ایران، ۲۱ دی ماه ۱۳۹۶: روز گذشته یک زندانی که به اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بود در زندان مرکزی قزوین اعدام شد.

بنا به گزارش رکنا، روز گذشته، چهارشنبه ۲۰ دی ماه، یک زندانی در زندان مرکزی قزوین اعدام شد. این زندانی که هویتش تنها «سعید» عنوان شده است، به اتهام قتل یک مرد در روستای «زاغه» واقع در شهرستان آبیک به اعدام محکوم شده بود. نزاعی که منجر به قتل شد سال ۱۳۸۸ و بر سر معامله زمین رخ داده است.

فرد اعدام شده در دفاع از خود گفته بود: «داخل مغازه‌ام بودم که احمد آمد و بعد هم با خودرواش به طرف زمینی رفتیم که قبلاً به او فروخته بودم. اما مدتی بعد معامله را فسخ کرده بودم. او در بین راه از بابت اینکه معامله را فسخ کرده و زمین را به قیمت بالاتری به شخص دیگری فروخته بودم بسیار عصبانی بود. به همین خاطر داخل خودور با هم درگیر شدیم که او از داشبورد چیزی شبیه طلق یا شیشه چراغ جلوی ماشین درآورد. قصد داشت من را بزند که دستش را گرفتم و یکی دو ضربه به گردنش زدم که ناگهان متوجه خونریزی زیاد گردنش شدم. البته در همین هنگام ماشین به داخل جوی آب افتاد. وقتی دیدم خون به سر و صورتم پاشید، ترسیدم و فرار کردم.»

طبق گزارش واحد آمار سازمان حقوق بشر ایران ۱۴۲ اعدام از میان ۵۳۰ اعدام در سال ۲۰۱۶ با اتهام قتل عمد صورت گرفته است. عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)