سازمان حقوق بشر ایران، ۱۴ دی ماه ۱۳۹۶: امیرحسین پورجعفر که در سن ۱۶ سالگی مرتکب قتل و تجاوز به یک دختر خردسال شده بود در حالی روز جاری در زندان رجایی شهر کرج اعدام شد که قوانین بین المللی اعدام کودکان را مطلقا ممنوع کرده است.

بنا به گزارش خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران، صبح روز جاری، پنج‌شنبه ۱۴ دی ماه، حکم اعدام امیرحسین پورجعفر که دختر خردسالی را در پاکدشت مورد تجاوز قرار داده و به قتل رسانده بود به اجرا درآمد.

یک منبع مطلع به سازمان حقوق بشر ایران گفت که حکم امیرحسین در زندان رجایی شهر کرج به اجرا درآمده است. وی روز دوشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۶ از بند جوانان این زندان به سلول انفرادی منتقل شده بود. در این روز دو زندانی دیگر نیز جهت اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند که تا لحظه تنظیم این خبر از سرنوشت ایشان اطلاعی در دست نیست.

پیش‌تر وکیل «امیرحسین پورجعفر» به یک رسانه رسمی گفته بود: «وی متولد ۲۶ آذر ماه ۱۳۷۸ است و با این حساب در زمان ارتکاب قتل ستایش در ۲۳ فروردین ماه ۱۳۹۵ هنوز ۱۶ سال تمام هم نشده بود.»

اعدام این کودک-مجرم نقض قوانین بین المللی و کنوانسیون حقوق کودک بوده و سازمان حقوق بشر ایران از جامعه جهانی میخواهد که این اقدام را محکوم کنند.

سال میلادی گذشته، نهاد آمار سازمان حقوق بشر ایران موفق به ثبت اعدام پنج کودک-مجرم در ایران شده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)