معاون فنی و عمرانی شهردار تهران که امروز برای ارائه گزارش به شورای شهر رفته بود گفته ۷۰ درصد قراردادهای عمرانی شهرداری با قرارگاه خاتم‌الانبیا است و این قرارگاه مطالباتی از شهرداری داشته که شهرداری نتوانسته آنها را به راحتی تامین کند و «بخشی از آن به شکل غیرنقدی» پرداخت شده است.

پیروز حناچی درباره چگونگی پرداخت‌های نقدی توضیح بیشتری نداده است اما در دوره‌های پیشین این پرداخت‌ها از راه تهاتر زمین، واگذاری املاک، ارائه تراکم، اجازه تغییر کاربری و پروانه ساخت انجام می‌شد که به نظر نمی‌رسد در این دوره هم شهرداری روش دیگری انتخاب کرده باشد.

اغلب پروژه‌های شهرداری تهران در زمان مدیریت محمدباقر قالیباف با همکاری قرارگاه خاتم‌الانبیا انجام می‌شد و پنج سال پیش هم شهرداری تهران تفاهم‌نامه‌ای با قرارگاه خاتم‌الانبیا امضا کرد تا این قرارگاه در مدت چهار سال به اندازه ۲۰هزار میلیارد تومان پروژه شهری اجرا کند. از جمله پروژه‌های عظیمی که قرارگاه خاتم مجری آنها بوده بزرگراه طبقاتی صدر است که بیش از پنج هزار میلیارد تومان هزینه داشته است.

محمود میرلوحی، عضو شورای شهر تهران هم پیشتر گفته بود همکاری شهرداری آینده تهران با سپاه و قرارگاه خاتم‌در بخش‌هایی که لازم باشد ادامه خواهد داشت.

حسن روحانی در شعارهای انتخاباتی از «دولت بی‌سلاح» گفته بود اما همچنان قرارگاه خاتم‌الانبیا بزرگترین و قدرتمندترین بنگاه اقتصادی ایران است که اغلب پروژه‌های بزرگ را به دست گرفته است.

شهرداری‌ها اغلب ترحیج می‌دهند به جای استفاده از پیمانکاران خصوصی که توان مالی کمتری دارند با قرارگاه خاتم وارد همکاری شوند چراکه این قرارگاه آنقدر ثروتمند است که در صورت پرداخت‌نشدن به موقع مطالباتش هم پروژه‌ها را به پایان می‌رساند و در عوض از مواهب دیرکرد مطالباتش در قالب استفاده از موقعیت‌های استثنایی در شهر استفاده می‌کند.

لینک دکهٔ خبر: میدان

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)