دادستان تهران با تکرار اعترافات ضبط شده احمدرضا جلالی، پزشک و پژوهشگر زندانی، اعلام کرد که حکم اعدام او قطعی ا‌ست

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، عباس جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی تهران، روز جاری از دیدار خود با احمدرضا جلالی در زندان خبر داد و این پژوهشگر را  «دارای دکترای حوادث غیرمترقبه و کارشناس پزشکی هسته‌ای» و همسر او را نیز از «کارشناسان سازمان انرژی اتمی» خواند.

عباس جعفری دولت آبادی با تاکید بر اتهام جاسوسی علیه احمدرضا جلالی گفت هنگام دیدارش با او، احمد رضا جلالی « به هشت نوبت ملاقات با ماموران سرویس جاسوسی بیگانه اقرار و در همین رابطه وجوهی را دریافت کرده است. این زندانی علاوه بر اطلاعات مربوط به پروژه‌های وزارت دفاع، سازمان انرژی اتمی، اسامی و اطلاعات تعدادی از مدیران سازمان انرژی اتمی و وزارت دفاع را به افسران موساد تحویل داده است.»

دادستان عمومی تهران در ادامه ادعا کرد که «متهم» اعتراف کرده است که اطلاعاتی در مورد «سایت‌های انرژی اتمی» و «اسامی و اطلاعات» مسئولان ارشد سازمان انرژی اتمی، وزارت دفاع و سازمانهای دیگر را «در اختیار مامورین موساد قرارداده است.»

جعفری دولت آبادی در ادامه ادعاهایش در مورد احمد رضا جلالی او را به «حملات ویروسی» سایبری و ارائه اطلاعات در مورد کارشناسان نظامی و دفاعی  هسته ای ایران از جمله علی محمدی و شهریاری متهم کرد و گفت او پاره ای از« اطلاعات سری» را در بدل پول و حق شهروندی در سوئد بیرون داده است.

جمهوری اسلامی با پخش اعترافاتی ضبط‌شده از احمدرضا جلالی که تحت‌ فشارروانی و سلول انفرادی درازمدت اخذ شده، مدعی شد که این پزشک و پژوهشگر زندانی در انتقال اطلاعات مربوط به چند محقق هسته‌ای ترور شده ایرانی به اسرائیل نقش داشته است.

همسر احمدرضا جلالی، پس از پخش این ویدیو اتهام‌های منتسب به آقای جلالی را رد کرد و تأکید کرد که این اظهارات تحت‌فشار ضبط شده است.

او با اشاره به سه ماه زندان انفرادی همسرش و شرایط نگهداری او در مدت بازداشت یادآور شد که احمدرضا جلالی چهره‌ای علمی است که در مدت بازداشت با تهدید به کشتن بچه‌هایش مواجه شده و در مقابل ضبط این ویدئو به او وعده آزادی داده شده است.

احمدرضا جلالی، استاد و پژوهشگر مدیریت حوادث مترقبه و دارای اقامت سوئد است. او فوق دکتری خود را در رشته مدیریت بحران در دانشگاه پیه مونتو ایتالیا گرفته و پس از آن به همراه همسر و دو فرزنش ساکن کشور سوئد شدند. آقای جلالی در تاریخ پنجم اردبیهشت ماه ۱۳۹۵ پس از سفر به ایران به قصد شرکت در یک کنفرانس علمی توسط ماموران وزارت اطلاعت دستگیر و روانه زندان اوین شد. او پس از هفت ماه بازجویی در سلولهای انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین به بند عمومی منتقل شد.

در مهرماه سال جاری شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران برای احمدرضا جلالی حکم اعدام صادر کرد.

به دنبال صدور این حکم عباس جعفری دولت آبادی مدعی شد که «یکی از اقدامات محکوم‌علیه، اعلام نشانی و برخی مشخصات سی نفر از افراد شاخص پروژه‌های تحقیقاتی، نظامی و هسته‌ای به افسران اطلاعاتی موساد بوده است.»

احمدرضا جلالی در ماه آگوست نامه‌ای از داخل زندان به زبان انگلیسی نوشته که در روزهای اخیر، پس از اعلام حکم دادگاهش منتشر شد. احمدرضا جلالی در این نامه با عنوان «چرا من از سوی وزارت اطلاعات بازداشت شدم؟» به طور کامل توضیح می‌دهد که به دلیل همکاری نکردن با وزارت اطلاعات برای جاسوسی به نفع ایران بازداشت و سپس تهدید به اعدام شده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)