نتیجه پژوهش‌های بنیاد ملی خواب ایالات‌متحده نشان می‌دهد نیاز گروه‌های گوناگون سنی به خواب، با هم فرق می‌کند. عواملی مانند بی‌برنامگی، مصرف الکل و محرک‌های دیگر مانند قهوه و نوشیدنی‌های انرژی‌زا و البته زنگ ساعت و نور خورشید، نیز می‌توانند ساعت زیستی بدن انسان را به‌هم بریزند.
برای دانستن این‌که یک نفر چه‌قدر به خواب نیاز دارد، باید به سبک زندگی‌ او نگاه کرد. نیاز به خواب در میان افراد جامعه متفاوت است. تعداد کمی از مردم به خواب کم (۴ تا ۶ ساعت) و معدودی نیز به خواب زیاد (۹ یا ۱۰ ساعت) نیاز دارند. اما بدنِ اغلب مردم به مدت متوسط خواب (۷ یا ۸ ساعت) نیاز دارد.
بهترین روش برای محاسبه میزان نیاز فرد به خواب این است که به حرف بدن خود گوش دهد. فرد با تجربه‌ای که دارد می‌تواند تشخیص دهد چه مقدار خواب نیاز دارد تا خستگیش به کلی رفع شود یعنی:
راحت از تخت بیرون بیاید.
در طول روز خواب آلود نباشد.
در تمرکز فکری دچار مشکل نشود.
درطرف مقابل با صرف اندکی زمان، افراد می‌توانند دریابند که چه میزان خواب برای آنها کم است. روزهایی را به‌یاد بیاورید که تمام روز خواب آلود بوده‌اید، مرتب نیاز به چرت زدن داشتید و خسته بودید و نمی‌توانستید خوب تمرکز کنید و حتی براثر بی‌خوابی عصبی شده بودید. فکر کنید شب قبل از این روزها چندساعت خوابیده بودید؟
اگر هر دو حالت استراحت کامل و خواب آلودگی را تجربه کرده باشید، باید بتوانید میزان خوابی را که واقعا نیاز دارید محاسبه کنید. اما اگر پیداکردن یک رقم مشخص برایتان مشکل است باید نیاز واقعی بدنتان را در یک روال عادی معین کنید و همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم اغلب افراد عادی حداقل به ۷ الی ۸ ساعت خواب شبانه نیاز دارند.
حتما بعضی از خوانندگان در اینجا با خود می‌گویند اما من بارها خواب کافی داشته‌ام ولی در طول روز احساس خستگی و بی‌حالی می‌کردم. در اینجا باید یادآوری کنیم که عواملی همچون:
مصرف بعضی دارو‌ها،
افسردگی یا بعضی مشکلات سلامت روان،
بیماری‌های جسمی،
رژیم غذایی،
میزان تحرک روزانه افراد،
بر مدت زمان خواب آنها و یا احساس خستگی کاذب در طول روز تاثیر می‌گذارد.
اگر خواب کافی دارید اما همچنان در طول روز از عدم تمرکز کافی و یا خستگی رنج می‌برید، تلاش کنید با مرور روش زندگی خود و مراجعه به پزشک برای بررسی وضعیت جسمانی و روانیتان ریشه‌ی مشکل را پیدا کرده و در جهت رفع آن اقدام کنید.

راههای ارتباط با ما:
پیامک در تلگرام
کانال تلگرام
اینستاگرام
فیس بوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)