آیا شما هم صاحب گوشی اندروید هستید؟ اگر جوابتان بله است، پس شما هم یکی از میلیون‌ها کاربری هستید که گوشی‌تان به صورت مخفیانه داده‌های موقعیت‌تان را به گوگل ارسال می‌کند.

گوگل از ابتدای سال ۲۰۱۷، یعنی ۹ ماه، است که شروع به گردآوری داده‌های موقعیت تلفن‌های اندروید کرده است، بر طبق تحقیقات Quartz، حتی اگر گزینه موقعیت (Location) گوشی کاربر غیرفعال هم باشد، باز هم داده‌های مکان او گردآوری و به گوگل ارسال می‌شود.

این جمع‌آوری داده‌های موقعیت و ارسال آن به گوگل، نیازی به نصب کردن اپلیکیشن خاص، استفاده از سیم‌کارت و فعال بودن سرویس موقعیت ندارد. تمام چیزی که برای این به اشتراک گذاری نیاز است، اتصال دستگاه اندرویدی شما به اینترنت است.

تحقیقات نشان داده است که گوشی‌های اندروید آدرس برج‌های سلولی نزدیک خود را گرآوری می‌کرده‌اند. این اطلاعات برای Cell Tower Triangulation بسیار مفید است، تکنیکی برای شناسایی مکان تلفن یا دستگاه با استفاده از ۳ برج سلولی است.

هر زمانی که دستگاه تلفن شما به یک برج سلولی جدید نزدیک می‌شود، آدرس برج سلولی را جمع‌آوری می‌کند و هنگامی که به اینترنت متصل شد (اتصال به WiFi یا اینترت سیم‌کارت)، این داده‌ها را به گوگل ارسال می‌کند.

از آنجاییکه که کامپوننتی که مسئول دریافت این داده‌ها است در سرویس Firebase Cloud Messaging  اندروید قرار داد، نمی‌توان آن را غیرفعال کرد و به هیچ اپلیکیشنی هم وابسته نیست، و با بازگرداندن تلفن به حالت کارخانه (reset factory) و یا حذف سیم کارت از دستگاه هم غیرفعال نمی‌شود.

سخنگوی گوگل در پاسخ به Quartz مبنی بر اینکه چرا اقدام به گردآوری اطلاعات موقعیت کاربرانش می‌کند، گفت: «ما شروع به استفاده از کدهای Cell ID برای بهبود سرعت و عملکرد تحویل پیام‌های کوتاه‌ کرده‌ایم.»

این موضوع گردآوری اطلاعات دستگاه‌های اندرویدی محدود به مدل خاصی از گوشی‌ها نیست، و تمام دستگاه‌های اندرویدی را شامل می‌شود.

گوگل همچنین اعلام کرد که این اطلاعات را علیه کاربرانش به کار نمی‌گیرد، یا از این اطلاعات سواستفاده نمی‌کند و تا آخر این ماه تصمیم به پایان دادن آن دارد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com