یک کارخانه ی خودمدیریتی در شهر تسالونیکی یونان با شعار «اشغال، مقاومت، تولید» در قلب اروپایی که ریاضت اقتصادی را بر مردمانش تحمیل می کند آغاز به کار کرده است . روز سه شنبه ۱۲ فوریه ۲۰۱۳ نخستین کارخانه ی خودمدیریتی که (Vio Me) نامیده می شود، در شهر تسلونیکی در یونان تولید خود را آغاز کرده است
افتتاح این کارخانه بعد از یک سازماندهی و بسیج سه روزه همراه با اجتماع گسترده و از علاقمندان و کنسرتی که تقریبا ۵۰۰۰ نفر در آن شرکت داشتند صورت گرفت.
تولیدات کارخانه تحت عنوان (تجربه – Experiment) – نامی که کارگران بر تولیدات خود گذاشته اند – با شعار «اشغال. مبارزه. تولید» شروع شد.
.Vio.Me در تسالونیکی، اولین شرکت در کشور بحران زده ی یونان است که تولید خود را بدون روابط سلسله مراتبی و به صورت خودمدیریتی درست در قلب اروپایی که سیاست ریاضت اقتصادی را بر مردمانش تحمیل می کند آغاز کرده و قصد دارد راه دیگری را پیش پای جامعه بگذارد. کارگران و حمایت کنندگان آن ها مطمئن هستند که راه طولانی و سخت خواهد بود. هنوز پول کافی وجود ندارد، علیرغم آن که یک شرکت در یونان راه خود مدیریتی را انتخاب کرده است، تولید و بازار در یونان طبیعتا همچنان سرمایه داری باقی خواهد ماند، اما سازماندهندگان این پروژه می گویند کارخانه ای که کارگران آن بدون رئیس و روابط سرمایه داری با مواد سازگار با محیط زیست کار می کنند، می تواند الهام بخش جامعه ی یونان باشند.

روشنفکران برجسته ی چپ بین المللی نظیر دیوید هاروی، دیوید گربر، جورجیو آگامبن و دیگران از این پروژه اعلام حمایت کرده اند.

اطلاعات بیشتر و راه های کمک های مالی و پشیتیبانی از این پروژه را می توان در آدرس زیر یافت:
www.viome.org

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com