ماف نیوز: «علیرضا سپاهی لائین» شاعر و روزنامه‌نگار کُرد در خراسان رضوی در اعتراض بە بازداشت غیرقانونی از دو روز پیش دست به اعتصاب غذای خشک زده است. بازداشت وی به اتهام «نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی» مرتبط با انتشار مطلبی درخصوص جهل عمومی صورت گرفته است.

به گزارش مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، علیرضا سپاهی لائین از روز سه‌شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۶، که از هنگام بازداشت تاکنون تنها توانسته است یک تماس کوتاه تلفنی با خانواده‌اش داشته باشد، در زندان وکیل‌آباد مشهد در اعتراض به بازداشت غیرقانونی‌اش دست به اعتصاب غذای خشک زده است.

با جود درخواست وثیقه از سوی دادسرا با استناد به ماده‌ی ۱۳۲ قانون آیین دادرسی، اما تاکنون تلاشهای خانواده‌اش جهت تودیع وثیقه و یا آزادی وی با کفالت کارمندی، با مخالفت بازپرس رضوی روبرو بوده است.

روز پنجشنبه ۹ آذر، دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان کلات نادری در استان خراسان رضوی، حکم بازداشت او را صادر کرد.

وی که در پی انتشار یادداشتی مرتبط با جهل عمومی تحت عنوان «جهل، تواناتر از سیل» از سوی دادسرا به اتهام «نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی» احضار شده بود، بعد از عدم حضور به دستور قاضی نظری، بازداشت و راهی زندان وکیل‌آباد گردید.

علیرضا سپاهی لایین که پیشتر نیز سابقه‌ی چندین بار احضار، بازجویی و بازداشت را دارد، آخرین بار در روز ۸ مرداد ۱۳۹۰ به اتهام «ارتباط با احزاب کُردی» توسط اداره‌ی اطلاعات مشهد بازداشت شده و پس از آزادی به قید وثیقه، در بهمن‌ماه ۱۳۹۲ در مشهد از سوی قاضی سلطانی، به ١١ ماه حبس، ۵ سال محرومیت از فعالیت فرهنگی و پرداخت جریمه‌ی نقدی محکوم شده بود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)