تحقیقات نشان می‌دهد که در پی وقوع حادثه‌ی آزار جنسی، اگر فرد قربانی از حمایت اجتماعی برخوردار شود، منفعت زیادی از جمله افزایش توانایی قربانی، برای کنار آمدن بهتر با این واقعه و کاهش خطر افسردگی، اضطراب و اختلال استرس پس از سانحه PTSD حاصل می‌شود.
درادامه بعضی راه‌هایی را معرفی می‌کنیم که می‌توانیم برای دوست خود که دچار آزارجنسی شده، آن فرد حامی که وی نیازمند آن است، باشیم.
کارشناسان می‌گویند که چگونگی واکنش ما بسیار حیاتی است. ما باید نشان دهیم که توصیف دوست خود از چگونگی وقوع حادثه را باور داریم و او را برای اینکه شجاعت به خرج داده‌ و در مورد این حادثه صحبت کرده، تشویق کنیم.
باید به او یادآوری کنیم که تنها نیست و حمایت ما را همراه دارد. همچنین مهم است به او بگوئیم که هیچ تقصیری متوجه او نیست و نباید خود را برای وقوع این حادثه سرزنش کند. او یک قربانی و نجات یافته آزارجنسی است تنها فردی که باید سرزنش شود فرد آزارگر و متجاوز است. این اطمینان‌ دادن‌های کوچک و ساده بسیار قدرتمند و موثر هستند.
کارشناسان به ما یادآوری می‌کنند که دوستی که ماجرای آزارجنسی خود را با ما درمیان می‌گذارد به دنبال بازجویی شدن توسط ما نیست. شما نقش یک بازجو و قاضی را ندارید. تنها باید گوش دهید بدون اینکه سوال‌هایی مطرح کنید که نشان دهد حرف دوست خود را باور ندارید یا حتی بدتر، با سوال بی‌مورد، این تصور را در ذهن قربانی آزار ایجاد کنید که شاید او مقصر وقوع حادثه بوده!
همچنین اگر شغل و تخصص ما نیست نباید نقش یک مشاور یا روانشناس را ایفا کنیم، کما اینکه یک مشاور و روانشناس خوب درک می‌کند که دوستش در آن لحظه به عنوان یک دوست و حامی به او نیاز دارد نه روانشناس!
هرگز بدون اجازه فرد آزار دیده، ماجرایی را که برای ما تعریف کرده را برای شخص دیگری بازگو نکنیم. اولا که فرد آزار دیده ما را محرم اسرار خود قرار داده و نباید از این اعتماد سواستفاده کنیم و دوما شایعه پراکنی، حرکتی اخلاقی نیست.
همینطور یادمان باشد که ما در جایگاهی نیستیم که به جای فرد قربانی اقدام به عملی خاص کنیم یا او را تشویق به کاری که دوست ندارد بکنیم. مثل نقشه کشیدن برای شکایت یا رسوایی فرد متجاوز.
ما به عنوان یک دوست شنونده و حامی تنها می‌توانیم به فرد مورد آزار پیشنهاد بدهیم تا از افراد متخصص کمک دریافت کند، به پلیس مراجعه کند و یا اگر منابعی را می‌شناسیم که می‌توانند کمک کنند به دوست خود معرفی کنیم و در کنارش باشیم.
به یاد داشته باشید تصمیم نهایی برعهده قربانی است.

راههای ارتباط با ما:
پیامک در تلگرام
کانال تلگرام
اینستاگرام
فیس بوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)