آیا می‌دانستید در آرژانتین، مطابق قانون:

افشای هویت ترنس در شناسنامه (هرگونه اشاره‌ای به قانون تغییر جنسیت به عنوان علتالمثنی گرفتن) ممنوع است.

به محض درخواست فرد ترنس،‌ نام کوچکی که فرد خودش مطابق هویت خود برای خود انتخاب کرده باید برای هر کار رسمی به‌کاربرده شود.

همه‌ی افراد بزرگ‌تر از ۱۸ سال، بدون نیاز به هیچ مجوز قضایی یا اداری، حق دارند هورمون دریافت کنند یا به جراحی (جزیی یا کلی) دسترسی داشته باشند.

برای دریافت هورمون نیازی به این نیست که فرد ثابت کند حتما می‌خواهد جراحی کند.

 کودکان (زیر ۱۸ سال) که قصد اصلاح جنس در شناسنامه و تغییر اسم را دارند باید یکوکیل در اختیارشان گذاشته شود. باید مطابق با کنوانسیون حقوق کودک عمل شود و رضایت واضح کودک به دست می‌آید.

 این موارد تنها برخی نکات خلاصه‌ای از «قانون هویت جنسیتی» آرژانتین است که ۱۵ بند دارد و در روزهای گذشته در وبسایت شش‌رنگ منتشر کردیم.

بار دیگر از «حق ترنس‌ها همین حالا!» برای انتشار بندهای قانونی آرژانتین در کانال تلگرام و صفحه فیسبوک شان متشکریم.

پیش از این نیز قوانین ترنسجندر کشور هند را منتشر کردیم که به جزییات فراوانی در محافظت از حقوق اجتماعی افراد ترنس، دادگاه‌های ویژه و وظایف کمیسیون‌های دولتی و محلی در قبال ترنس‌ها پرداخته است.

هدف از این کار کمک به ترسیم چشم‌انداز مطلوب و فرموله کردن مطالبات جامعه ترنس‌جندر برای رسیدن به این چشم‌انداز بوده است. بی‌شک استفاده از دستاوردهای جنبش جهانی اقلیت‌های جنسی و جنسیتی و تجربیات کشورهایی که در حوزه ترنس موفق‌تر عمل کرده‌اند راه را برای تامین حقوق انسانی و شهروندی شایسته ترنس‌ها در ایران هموار می‌کند.

 اگر ترنس هستید یا از اقلیت‌های جنسی و یا از دوستان یا اعضای خانواده آن‌ها این قوانین را مطالعه کنید و به اشتراک بگذارید. با این کار قدم ارزشمندی برای یک آینده روشن برای ترنس‌های ایران برداشته‌اید.

 

برای مطالعه در فیسبوک:

بخش اول قانون مربوط به ترنس‌جندرها در آرژانتین

بخش دوم قانون مربوط به ترنس‌جندرها در آرژانتین

transgender hand ile ilgili görsel sonucu

شش‌رنگ در شبکه‌های اجتماعی:

🌈 http://6rang.org
🌈 t.me/Iran6Rang
🌈 instagram.com/6rangiran
🌈 facebook.com/6rang.Iran
🌈 youtube.com/user/6rangIran
🌈 tribunezamaneh.com/archives/author/6rang-org

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com