ماف نیوز: در شهرستان قوچان خراسان رضوی، یک بازداشتی در ارتباط با ابراز شادیهای بعد از برگزاری رفراندوم استقلال اقلیم کردستان عراق آزاد شد. همزمان یک روزنامه‌نگار کُرد در شهرستان کلات نادری در همین استان بازداشت شد.

به گزارش مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز پنجشنبه ۹ آذر ۱۳۹۶ «منصور فرج‌زاده» در شهر قوچان بعد از نزدیک به دو ماه بازجویی با تودیع وثیقه از سوی اداره‌ی اطلاعات آزاد شد.

آزادی وی تا هنگام برگزاری جلسه‌ی دادگاه به صورت موقت صورت گرفته است. بازداشت آقای فرج‌زاده مرتبط با ابراز شادی شهروندان نسبت به برگزاری رفراندومی بود که در روز سوم مهر در اقلیم کردستان عراق صورت گرفت.

همزمان در خبری دیگر دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان کلات نادری در استان خراسان رضوی، حکم بازداشت «علیرضا سپاهی لایین»، شاعر و روزنامه‌نگار کُرد را صادر کرد.

او که در پی انتشار یادداشتی مرتبط با جهل عمومی تحت عنوان «جهل، تواناتر از سیل» از سوی دادسرا به اتهام «نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی» احضار شده بود، بعد از عدم حضور به دستور قاضی نظری، بازداشت و راهی زندان وکیل‌آباد گردیده است.

علیرضا سپاهی لایین که پیشتر نیز سابقه‌ی چندین بار احضار، بازجویی و بازداشت را دارد، آخرین بار در روز ۸ مرداد ۱۳۹۰ به اتهام «ارتباط با احزاب کُردی» توسط اداره‌ی اطلاعات مشهد بازداشت شده و پس از آزادی به قید وثیقه، در بهمن‌ماه ۱۳۹۲ در مشهد از سوی قاضی سلطانی، به ١١ ماه حبس، ۵ سال محرومیت از فعالیت فرهنگی و پرداخت جریمه‌ی نقدی محکوم شده بود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)