چهار فیلم از کارگردانان آلمانی قرار بود در روزهای ۱۶ و ۱۷ نوامبر در این فستیوال اکران شوند. دفتر استانداری دلیل لغو این فستیوال فیلم را نگرانی بابت حملات تروریستی و امنیت عمومی ذکر کرده است.

استاندار آنکارا در بیانیه ایی گفت: با توجه به ابنکه محتوای فیلم های این فستیوال میتوانست موجب تحریک بیزاری و دشمنی نسبت به قشری از جامعه شود و نیز با توجه به گزارش های امنیتی که احتمال وقوع حملات تروریستی علیه گروه و یا افراد در اقلیت را پیش بینی کرده اند، ارزیابی ما این است که نمایش این فیلم ها میتواند تحریک آمیز بوده و موجب واکنش شود.

در اوائل سال جاری، یک جشن غرور دگرباشان برای دومین سال لغو شد. بسیاری از تظاهرات کنندگانی که بدون توجه به لغو این جشن، به خیابان ها آمدند، توسط مقامات مسئول دستگیر شدند.

هفت فعال تراجنسی، پس از اینکه علی رغم لغو جشن غرور دگرباشان توسط مسئولین،  رویدادی برای تراجنسی ها در این جشن غرور اجرا کردند، در استانبول دستگیر شدند.

استاندار استانبول، در ساعات پایانی شب یکشنبه جشن غرور دگرباشان را جهت حفظ نظم عمومی و تامین امنیت شرکت کنندگان در برابر حملات تروریستی لغو کرد.

دستور لغو این رویداد ها، پس ملغی شدن جشن غرور دگرباشان دیگری در آخر هفته گذشته که موجب استفاده پلیس از گلوله های لاستیکی و گاز اشک آور شد، اعلام گردید.

به نظر میرسد که دلیل اظهارات استاندار و ذکر امکان وجود واکنش های جدی، تحدیدات  گروه های تندرو ملی گرا علیه رژه تراجنسی است.

برگزارکنندگان هشتیمن جشن غرور دگرباشان این شهر که از اعضای جامعه دگرباشان جنسی این شهر گفتند که دستور لغو رژه تراجنسی ها را به رسمیت نمی شناسند.

آنها در بیانیه ایی در فیسبوک نوشتند: ما تراجنسی هستیم و وجود داریم. به ما عادت کنید چون ما جایی نمی رویم.

آنها همچنین در شبکه های اجتماعی اعلام کردند که محل گردهمایی برای این رویداد میدان تکسیم خواهد بود.

علی رغم اینکه یک ماشین آبپاش توسط پلیس به منطقه گردهمایی فرستاده شده بود، از آن برای متفرغ کردن فعالان و تظاهرات کنندگان استفاده نشد.

یکشنبه گذشته، به گروهی حدود ۴۰ نفر از کسانی که در رژه غرور دگرباشان شرکت کردند، گلوله های لاستیکی شلیک شد.

این دومین سال متوالی بود که مسئولان این رویداد را لغو کردند اما فعالان حقوق دگرباشان جنسی همچنان تلاش کردند که در این رویداد شرکت کنند.

به نظر میرسد که گروهی از وکلا که با برگزارکنندگان این رویداد همکاری میکردند نیز دستگیر شده اند.

آخرین رژه غرور دگرباشانی که با موفقیت و بدون ممانعت مقامات در ترکیه برگزار شد در سال ۲۰۱۴ و با حضور بیش از صد هزار نفر بود. این تعداد در یک کشور عمدتا مسلمان، این جشن را یکی از بزرگترین ها در نوع خود کرد.

رژه غرور دگرباشان سال ۲۰۱۵ به دلیل ضدیت با قانون اساسی و قانون لغو شد اما برخی از جشن های غرور دگرباشان در ضدیت با مسئولان و بدون توجه به دستور لغو این رویداد برگزار شدند. هرچند که این جشن ها با مبارزه نیروهای انتظامی برای متفرغ کردن شرکت کنندگان توسط گاز اشک آور و گلوله های پلاستیکی مواجه شدند.

جشن غرور دگرباشان سال ۲۰۱۶ نیز به دلایل امنیتی لغو شد. دولت مدعی شد که نگران است که حمله ایی تروریستی مشابه آنچه در کلاب پالس اورلاندو رخ داد و موجب کشته شدن ۴۹ نفر شد، در ترکیه نیز رخ بدهد.

فعالان متخاصم بار دیگر به خیابان ها آمدند، اما بیش از ۳۰۰ پلیس ضد شورش و ماشین های آبپاش موجب در هم پاشیدن این رویداد شدند.

 

ما همه جا هستیم، آزاد و برابر:
 ‏‎فیس بوک ما:
وب سایت ما:‏
‏‎صفحه خبر وب سایت :
اینستاگرام ما:
‏dharma_martia
توییتر ما:
‏@DharmaMartia ‏‎
کانال تلگرام ما:
‏‎همکاران ما:
‏‎‏رسانه همیاری: ‏‎‏
‏‎‏سایت خودنویس: ‏‎‏
‏‎‏ فضای اختصاصی دارما و مارتیا در تریبون زمانه:
سایت پلنت ترنسجندر:

منبع:

http://www.pinknews.co.uk/2017/11/15/turkey-bans-german-gay-film-festival-citing-public-safety-concerns/

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)