اینستاگرام یک رقیب جدی پیدا کرده، تصاویر متحرک «وین» هر روز پرطرفدار تر می شوند.

شبکه های اجتماعی در چند سال گذشته رونق بیش از پیشی گرفته اند. ابتدا «توییتر» به عنوان شبکه ای که کاربران می توانند با جملات کوتاه ۱۴۰ کاراکتری با هم به تبادل افکار و اخبار بپردازند مورد توجه قرار گرفت، از طرف دیگر «فیسبوک» نه به عنوان یک سایت دوست‌یابی بلکه به عنوان شبکه اجتماعی قوی که به کاربرانش اجازه به اشتراک گذاری عکس، فیلم، خبر، متن و هرآنچه که امروز برای انتقال مفاهیم به کار می رود را می دهد آن‌قدر پرطرفدار شده که بیش از یک میلیارد نفر کاربر دارد.

 

اما افزایش سرعت دسترسی کاربران به اینترنت و امکان استفاده از اپلیکیشن های نرم افزاری فوق العاده روی تلفن های همراه شبکه های اجتماعی مخصوص این گجت ها را وارد میدان کرد.

قبل از آن کاربران عضو «فیسبوک» یا «توییتر» و «یوتیوب» می توانستند با تلفن همراه خود به حساب های کاربری که در این شبکه ها داشتند دسترسی پیدا کنند اما نیاز کاربران به شبکه هایی که مختص تلفن های همراه یا تبلت ها باشند باعث شد تا اپلیکیشنی مثل «اینستاگرام» در سال ۲۰۱۰ پا به میدان بگذارد و آنقدر پر طرفدار شود که این روزها ۹۰ میلیون کاربر از آن استفاده کنند.

علاقه کاربران اینترنت همراه به استفاده از شبکه های اجتماعی که می توانند محتوای تصویری ارسال کنند باعث شده تا در کمتر از ۳ سال این شبکه آنقدر گسترش پیدا کند که فیسبوک از رونق بیش از حد آن بترسد و با خرید آن به فکر تقویت امپراتوری خودش باشد.

بعد از اینکه فیسبوک مالک این شبکه اجتماعی شد خبرهایی درباره قوانین جدید مربوط به مالکیت عکسهای کاربران و توافقنامه استفاده از اپلیکیشن مربوط به آن منتشر شد که زیاد به مذاق طرفداران حقوق کاربری خوش نیامد اما آن‌چنان هم جلوی استفاده علاقه مندان به این «اپلیکیشن» محبوب را نگرفت.

اما این روزها یک اپلیکیشن فوق العاده دیگر در حال خودنمایی است که ممکن است بتواند رقیب جدی اینستاگرام باشد.«Vine» اپلیکیشنی است که به کاربرانش اجازه می دهد ویدئو منتشر کنند. اما نه هر ویدئویی، کاربران «وین» میتوانند ویدیوهایی حداکثر شش ثانیه ای با فرمت GIFF را با دیگران به اشتراک بگذارند.

این اپلیکیشن تازه کار به حساب می آید. ۹ ماه پیش وابسته به «توییتر» بود و کاربران می توانستند توییتهایشان را به همراه تصاویر متحرکی که خود آنها را ساخته بودند بفرستند، بعدتر با استقبال کاربران «توییتر» آن را خرید و آن را توسعه داد تا کاربران بیشتری بتوانند توییتهای تصویری را  با دنبال کنندگان توییتری شان شریک شوند.

 

این روزها استفاده از «وین» بیشتر و بیشتر رونق می گیرد. کاربرانی که نمی خواهند مصرف پهنای باند زیادی داشته باشند اما از فرستادن عکسهای معمولی هم خسته شده اند آن را بهترین ابزار به اشتراک گذاری تصاویر متحرک کوتاه و گویا می دانند. در پایان هفته ای که گذشت کاربران این شبکه اجتماعی بیش از ۱۰۰ هزار قطعه ویدئوی کوتاه در «وین» به اشتراک گذاشتند که نشان از موفقیت بیشتر آن  دارد. با این‌حال هنوز این شبکه تازه کار راه بلندی تا رسیدن به محبوبیت «اینستاگرام» دارد ولی کارشناسان می گویند با عرضه نسخه اندروییدی «وین» راه برای پیشرفت آن هموار تر می شود.

از سوی دیگر شرکت‌های تجاری مختلف هم کم کم شناسه های کاربری خود را در «وین» می سازند و این موضوع نشان می دهد که سرمایه گذاری روی این شبکه جدی تر گرفته شده است.

حالا اگر می خواهید ویدئوهای GIFF دست‌ساز خودتان را روی این شبکه اجتماعی منتشر کنید و تفریح جدیدی پیدا کنید و یک گجت محصول «اپل» هم در دسترس شما است حتماً «Vine» را امتحان کنید.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)