هویت‌های جنسیتی زیادی در زیرشاخه‌ی ترنسجندر قرار می‌گیرند. یکی از این هویت‌ها، افراد خارج از دوگانه جنسیت زن/مرد هستند که گاهی با نام جنسیت عجیب (gender queer) هم شناخته می‌شوند. به طور خلاصه این هویت به افرادی اطلاق می‌شود که نه هویت جنسیتی زن و نه هویت جنسیتی مرد دارند. آن‌ها مرزهای جنسیتی را قبول ندارند و هویت جنسیتی سیالی دارند. این افراد ممکن است دو هویت زنانه و مردانه یا ترکیبی از آن‌ها را با هم بروز دهند (مثل هویت آندروجینی) یا کلاً جنسیت نداشته باشند (آجندر) یا حتی جنسیتی خارج از دوگانه‌ی زن و مرد داشته باشند مثل افراد جنس سوم.
در ادامه به چند سوال رایج در مورد افراد خارج از دوگانه‌ی جنسیت زن/مرد می‌پردازیم.

🌈 افراد خارج از دوگانه‌ی جنسیت زن/ مرد چه لباس‌هایی می‌پوشند؟
جواب این سوال کاملاً بستگی به فرد مورد نظر دارد. آن‌ها هرطور که سلیقه‌ی شخصیشان باشد، لباس می‌پوشند!
همه‌ی افراد خارج از دوگانه‌ی جنسیت زن/مرد انتخاب نمی‌کنند که لباس‌هایی را بپوشند که در هنجار جامعه با جنس فیزیکی آن‌ها در تضاد است. این جمله یعنی چه؟ یعنی فردی که اندام جنسی مرد را دارد اما هویت جنسیتی خود را خارج از دوگانه‌ی جنسیت زن/مرد می‌داند اینگونه نیست که از پوشیدن کت و شلوار متنفر باشد یا هرنوع لباس دیگری که در هنجار جامعه آن را مردانه می‌دانند؛ یا همیشه در پی پوشش‌های اصطلاحاً زنانه باشد. برای این افراد مرز زنانه و مردانه معنایی ندارد و هرآنچه که سلیقه‌شان باشد را می‌پوشند.

🌈 آیا افراد خارج از دوگانه‌ی جنسیت قصد عمل تطبیق جنسیت را دارند؟
بعضی بله و بعضی خیر، اما اغلب افرادی که خارج از دوگانه‌ی جنسیت زن/مرد هستند قصد انجام این عمل را ندارند زیرا آن‌ها از اینکه به خود برچسب زن یا مرد بزنند پرهیز می‌کنند. درنتیجه انجام عمل تطبیق جنسیت برای اغلب آن‌ها بی‌معنا است.

🌈 افراد خارج از دوگانه‌ی جنسیت زن/ مرد چگونه سکس می‌کند؟
جواب کوتاه این است که به شما ربط ندارد. اما اگر تصمیم دارید با یک فرد دارای هویت جنسیت کوئیر وارد رابطه شوید باید بگوئیم که کاملا بستگی به هر فرد دارد و اینکه آن‌ها با چه چیزی راحت هستند. بعضی افراد که بدنشان دارای اندام جنسی زنانه است ممکن است دوست داشته باشند از دیلدو استفاده کنند و بعضی خیر. عده‌ای ممکن است از سکس مقعدی لذت ببرند و عده‌ای خیر. این بستگی به سلیقه هر فرد دارد و اینکه با چه چیزی راحت است.

🌈 این افراد از کدام سرویس بهداشتی استفاده می‌کنند؟ چطور بفهمم که آن‌ها وارد سرویس بهداشتی اشتباه شده‌اند؟
صادقانه بگوئم، تنها زمانی‌که شما باید نگران حضور اشتباه شخصی در سرویس بهداشتی زنانه یا مردانه باشید این است که آن‌ها قصد آزار و اذیت شما یا دیگری را داشته‌ باشند یا در حال چشم چرانی، تلاش برای دزدی و هر عمل غیراخلاقی دیگری باشند. اما اینکه کسی وارد دستشویی می‌شود، کار خودش را می‌کند و می‌رود واقعا ربطی به دیگران ندارد. افراد خارج از دوگانه‌ی جنسیت از سرویس بهداشتی استفاده می‌کنند که در آن احساس امنیت بیشتری دارند مثلا اگر پوشش آن‌ها براساس هنجارهای جامعه خیلی مردانه است آن‌ها ترجیح می‌دهند به دستشویی مردانه بروند.

راه‌های ارتباط با ما:
پیامک در تلگرام
کانال تلگرام
اینستاگرام
فیس بوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)