ماف نیوز: روز دوشنبە یک کاسبکار جوان در بازارچه‌ی مرزی «رازی» خوی در اثر ضرب و شتم از سوی نیروهای مرزبانی جان باخت. همزمان در سردشت یک کولبر در اثر سقوط از ارتفاع دچار جراحت شد.

به گزارش مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، عصر روز دوشنبه ١۵ آبان ۱۳۹۶، یک کاسبکار به نام «رسول یوسفی» در حین حمل یک ۲٠ لیتری گازوئیل در مرز رازی خوی توسط مامورین هنگ مرزی دستگیر شده و پس از ضرب و شتم، جان خود را از دست داد.

رسول یوسفی ۲۰ ساله و از اهالی بخش قطور خوی بود که گفته می‌شود در اثر ضرب و شتم شدید در داخل حیاط پایانه‌ی مرزی رازی جان باخته است.

همزمان در حادثه‌ای دیگر جمعی از کولبران در منطقه‌ی مرزی سردشت در کمین نیروهای مرزبانی افتادند که در اثر تعقیب و گریز، یک تن به نام «محمدشریف جلالی» ۲۴ ساله از ارتفاع سقوط کرده و از ناحیه‌ی گردن دچار جراحت شدید شد.

علیرغم کشتار سالانه دهها کولبر از سوی نیروهای مرزبانی جمهوری اسلامی، روز گذشته حسین ذوالفقاری،‌ معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور، اعلام کرده بود که کولبران در مناطق مرزی ایران هدف تیراندازی قرار نمی‌گیرند. پیشتر در گزارش ماهانه‌ی نقض حقوق بشر اعلام شده‌ بود که از اوایل مهر تا اوایل آبان ۱۳۹۶، هفده کولبر و کاسبکار کشته و زخمی شده‌اند. آمار مربوط به کشتار کولبران، به علت ممنوعیت تبادل اطلاعات در ایران، بدون کاستی نیستند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com