قانون پارکینسون مفهومی رایج در مدیریت زمان است و مضمون آن این است که “هر کار به اندازه زمانی که برای آن تخصیص داده شده طول می‌کشد.” این قانون در سال ۱۹۵۸ توسط نورثکوت پارکینسون مورخ و نویسنده انگلیسی مطرح شد.

✅ اما این قانون در عمل چگونه است؟
اگر برای انجام فعالیتی مدت زمان دو هفته در نظر گرفته شود، فعالیت مذکور تمام مدت زمان دو هفته را به خود اختصاص می‌دهد تا کامل شود، اما اگر برای همین فعالیت مدت یک ماه در نظر گرفته شود، آن فعالیت بدون هیچگونه تفاوتی برای کامل شدن یک ماه زمان خواهد برد!
همان طور که گفتیم این قانون ابتدا برای مدیریت زمان مطرح شد اما بعدها شکل عمومی‌تری به خود گرفت:
اگر برای یک فعالیت، منابع بیش از حد مورد نیاز اختصاص داده شود، تمامی آن منابع به هر حال صرف خواهند شد.

شناخت قانون پارکینسون بسیار مهم است زیرا با شناخت آن، فرد می‌تواند راهکارهایی را در پیش بگیرد که از زمان خود حداکثر استفاده را کند و بهره‌وری خود را افزایش دهد در نتیجه امکان رسیدن به اهدافش در زندگی را ممکن‌تر کند.
اکثر افراد در برنامه ریزی روزانه، مدت زمان بیش از حد نیاز برای هر فعالیت در نظر می‌گیرند. آن‌ها در واقع با این روش خیال خود را از انجام شدن آن فعالیت در مدت زمان در نظر گرفته شده آسوده می‌کنند که با کمبود زمان روبرو نخواهند شد.
از طرفی دیگر، عدم آگاهی از زمان لازم برای انجام هر فعالیت نیز باعث می‌شود تا مدت زمان در نظر گرفته شده بیش از حد نیاز برآورد شود، که باعث اتلاف زمان بیشتری برای انجام هر فعالیت می گردد.
ممکن است عده‌ای بگویند که مشکلی با هدر رفتن زمان خود ندارند و در عوض دوست دارند کارها را با آرامش انجام دهند، اینکه به هرفعالیتی زمان مناسب خودش را اختصاص دهید به معنی این نیست که کارها را با شتاب و بی‌دقتی کامل کنید بلکه یعنی با زمانبندی درست می‌توانید از زمانی که قرار بوده بیهوده هدر برود برای انجام کار مفید دیگری استفاده کنید مثلا رفتن به باشگاه، دیدن سریال مورد علاقه، درس خواندن و غیره.

✅ اما چطور بفهمیم که هر کار چقدر زمان لازم داریم؟
فهرستی از فعالیت‌های روزانه تهیه کنید و با توجه به مدت زمان لازم برای تکمیلشان آن‌ها را تقسیم بندی کنید.
سپس، برای هر فعالیت نصف مدت زمان در نظر گرفته شده را اختصاص دهید و به این زمان پایبند باشید.
در پایان، آن دسته از فعالیت‌هایی که در مدت زمان تعریف شده قابل اتمام نبودند را مجدد زمان‌بندی و اجرا کنید.

راه‌های ارتباط با ما:
پیامک در تلگرام
کانال تلگرام
اینستاگرام
فیس بوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)