✅ آزار مجازی چیست؟
آزار مجازی همانطور که از نامش پیداست نوعی از اذیت و آزار است که در دنیای مجازی رخ می‌دهد. این نوع آزار می‌تواند از طریق شبکه‌های اجتماعی، پیامک، نرم‌افزارها، فروم‌ها، وب‌سایت‌ها و همچنین در محیط‌ بازی‌های آنلاین که افراد می‌توانند در این مکان‌ها با هم تعامل داشته باشند و عکس، ویدئو و متن به اشتراک بگذارند؛ رخ دهد.
آزارمجازی شامل فرستادن محتوای مضر، منفی، غلط یا آزاردهنده در مورد فرد دیگری در محیط مجازی است. این محتوا می‌تواند شامل اطلاعات خصوصی و شخصی افراد باشد که فرد آزارگر به‌منظور شرمنده کردن، افترا و توهین، بی‌آبرویی و آزار فرد مورد هدفش آن‌ها را نشر داده است. بعضی از انواع آزارمجازی می‌توانند با پیگیرد قانونی و مجازات فرد خاطی همراه باشند.
یکی از رایج‌ترین محیط‌های مجازی که آزار درآن رخ می دهد شبکه‌های اجتماعی مثل فیس بوک، توئیتر، اینستاگرام و… هستند. همچنین این نوع آزارها می‌توانند از طریق ایمیل یا فرستادن پیام خصوصی به افراد نیز رخ دهند.
یکی از گروه‌هایی که همواره مورد هدف و آزار، آزارگران مجازی بوده‌اند اعضای اقلیت جنسی هستند. برای مثال مسخره کردن و نشر دادن عکس و ویدئوی اعضای جامعه اقلیت جنسی یا آزار و توهین نسبت به افراد همجنس‌گرا، دوجنس‌گرا و ترنسجندر به دلیل گرایش جنسی و هویت جنسیتیشان.
درسال‌های اخیر آگاهی رسانی‌های زیادی در رابطه با ضرورت برخورد و مبارزه علیه آزارمجازی انجام شده‌ است.
در رابطه با آزارهایی که در دنیای مجازی نثار اعضای اقلیت جنسی می‌شود، وظیفه‌ی هرانسان آگاهی است که با آزارگران مقابله کرده و از فرد هدف آزار حمایت کند. مهم نیست که خود بخشی از اقلیت جنسی هستید یا خیر، سکوت را بشکنید و با خطاکاران مقابله کنید. مطالب توهین‌آمیز آن‌ها را گزارش (Report) کنید و این افراد را دعوت به مطالعه و کنار گذاشتن رفتار زشتشان کنید. به آنها نشان دهید که با این عمل زشت نه تنها مقبولیت و محبوبیتی نصیبشان نمی‌شود بلکه مورد شماتت نیز قرار خواهند گرفت و به عنوان فردی آزارگر و آسیب‌رسان که مناسب دوستی و معاشرت نیستند شناخته خواهند شد.
اگر خود بخشی از جامعه اقلیت جنسی هستید و به هردلیلی مثل حضور دوستان و اقوام در شبکه‌ی مجازیتان نمی‌خواهید در دنیای مجازی آشکارسازی کنید، می‌توانید به عنوان یک انسان آگاه به فرد آزارگر و خاطی تذکر بدهید و مانع از نشر تنفر و مطالب توهین‌آمیز توسط وی شوید.
فکر نکنید که حالا من یک نفر چه تغییری می‌توانم انجام دهم. گاهی اوقات همه‌ی آن چیزی که لازم است صدای اعتراض یک انسان و ایستادگی در برابر تبعیض و ظلم نسبت به دیگری است تا افراد دیگر هم جرئت حمایت کردن پیدا کنند و تغییری بزرگ ایجاد شود.
ساختن یک سازه‌ی عظیم با گذاشتن یک آجر کوچک شروع می‌شود.

راه‌های ارتباط با ما:
پیامک در تلگرام
کانال تلگرام
اینستاگرام
فیس بوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com