ایالات متحده علیه قطعنامه سازمان ملل متحد که مجازات مرگ به دلیل رابطه جنسی همجنسگرا را محکوم می کند، رای داد. عراق و عربستان سعودی نیز به ایالات متحده پیوستند.

ایالات متحده از ٣٣ کشوری است که علیه قطعنامه ی سازمان ملل متحد رای داد که مجازات مرگ برای داشتن رابطه جنسی همجنس را محکوم می کند.

اگرچه این قطعنامه تصویب شد، آمریکا در اقدام علیه این قطعنامه به کشورهایی مانند چین، عراق و عربستان سعودی پیوست.

این قطعنامه شورای حقوق بشر تحمیل مجازات مرگ را به عنوان مجازاتی برای گونه های ویژه ی رفتاری مانند ترک دین، توهین به مقدسات و زنا و رابطه جنسی با همجنس با رضایت طرفین را محکوم می کند. این قطعنامه نیز به اعدام علیه افراد با “ناتوانی روحی و ذهنی، افراد زیر سن ١٨ سال در زمان ارتکاب جرم، و زنان باردار” اعتراض کره و به اینکه مجازات مرگ برای زنا بطور نامتناسبی به زنان تحمیل شده است تاکید میکند.

ایالات متحده از دو اصلاحیه شکست خورده که توسط روسیه و عربستان مطرح شد حمایت کرد. اصلاحیه اول ارئه شده توسط روسیه بیان می کند مجازات مرگ لزوما ناقض حقوق بشر نبوده است و اینکه این مجازات شکلی از شکنجه نیست، اما می تواند در مواردی منجر به آن شود حمایت کرد.

اصلاحیه دوم که با اصلاح حاکمیت مخالفت میکند توسط عربستان سعودی مطرح شد. این اصلاحیه بیان می کند که “حق همه ی کشورها است که قوانین و مجازات های خودشان را بنا به عرف، شرع و ارزش های اجتماعی خود گسترش دهند.”

بوریس جانسون به اتحادیه اروپا اصرار نمود که رفتار ملایمی در مورد طرح ترکیه برای معرفی مجازات مرگ داشته باشد.

سازمان ایلگا این اصلاحیه ها را تلاش “برای تضعیف کردن اثر این قطعنامه” نامید.

باوجود مخالفت آمریکا، این رای گیری در ژنو با رای موافق ٢٧ کشور از ۴٧ کشور عضو شورای حقوق بشر تصویب شد.

در حال حاضر شش کشور هستند که در آنها مجازات مرگ برای روابط همجنس به کار می رود :

ایران، عربستان سعودی، سودان، یمن، نیجریه و سومالی. اگر قلمروهای تحت اشغال داعش در عراق و سوریه نیز شامل شود، این تعداد به هشت کشور می رسد.

پنج کشور دیگر وجود دارد که در آنها این مجازات از لحاظ تکنیکی مجاز است اما در واقعیت استفاده نمی شود.

فعالان علیه مجازات مرگ در تگزاس به موضع آمریکا نسبت به این قطعنامه اعتراض کردند.

رناتو سابادینی، مدیر اجرایی ایلگا گفت :
“این خلاف وجدان است که فکر کنیم که میلیون ها نفر از مردمی که در کشورها زندگی می کنند شاید تنها به خاطر کسی که به او عشق می ورزند اعدام شوند.”
این لحظه ای تاریخی است که در آن جامعه بین المللی به صورت عمومی این نکته را برجسته نمود که این قوانین وحشتناک باید پایان یابند.”

١٣ کشوری که با این قطعنامه مخالفت کردند، بوتسوانا، بوروندی، مصر، اتیوپی، بنگلادش، چین، هند، عراق، ژاپن، قطر، عربستان سعودی، ایالات متحده و امارات بودند.

این رای گیری توسط هشت کشور – بلژیک، بنین، کاستاریکا، فرانسه، مکزیک، مولداوی، مغولستان و سوییس – معرفی شد و توسط کشورهای سراسر جهان از جمله انگلستان، کنگو، قرقیزستان و بولیوی حمایت شد.

ترجمه تخصصی برای دارما و مارتیا: احسان پارسی و ارسلان

ما همه جا هستیم، آزاد و برابر:

‏‎فیس بوک ما:
‏‎‏‎‏https://m.facebook.com/DharmaMartia ‏‎
وب سایت ما:‏
‏‎‏http://dharmamartia.org
‏‎صفحه خبر وب سایت :
‏‎‏http://dmblog.dharmamartia.org/ home
اینستاگرام ما:
‏dharma martia
توییتر ما:
‏@DharmaMartia ‏‎
کانال تلگرام ما:
‏‎‏https://telegram.me/DharmaMartia
‏‎همکاران ما:
‏‎‏رسانه همیاری: ‏‎‏
‏http://media.hamyaari.ca
‏‎‏سایت خودنویس: ‏‎‏
‏www.Khodnevis.org
‏‎‏ فضای اختصاصی دارما و مارتیا در تریبون زمانه:

www.tribunezamaneh.com/archives/author/dharma-martia
سایت پلنت ترنسجندر:
‏www.planettransgender.com ‏‎

منبع:

http://www.independent.co.uk/news/world/americas/us-gay-sex-death-penalty-un-same-sex-relations-human-rights-council-saudi-arabia-iraq-nikki-haley-a7980981.html

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com