روژی کورد: رفراندوم استقلال کوردستان از جنوب عراق، در میان تمامی مخالفتهای آشکار ایران، ترکیه، سازمان ملل و برخی دیگر از دولتها، به بهترین نحو ممکن و بدون هرگونه خشونتی پایان یافت.

هنوز نتیجه رأی گیرهای مشخص نیست اما گفته می شود بیش از ۷۵ درصد از کوردها در این ردی گیری شدکت کرده اند.

به گفته مقامات اقلیم کردستان بیش از ۹۰ درصد از شرکت‌کنندگان رأی “آری” به صندوق‌های رأی ریخته‌اند.

رأی گیری همه پرسی در کرکوک نیز بدون کوچکترین خشونت و درگیری ای به انجام رسید. شمار زیادی از اعراب و ترکمانهای کرکوک نیز در این همه پرسی شرکت کردند و رای “آری” در صندوقها انداختند.

جاستون ترودو، نخست وزیر کانادا، از اولین رهبران جهان بعد از اسرائیل است که غروب روز همه پرسی، از انجام آن استقبال کرد. او گفته، من به خواست ملت کورد جهت تعیین سرنوشتش احترام قائلم.

واکنش امریکا نیز قابل تفکر است، امریکا مخالفت نکرده است اما نگران است.

هیثر ناورت، سخنگوی وزارت خارجه امریکا، گفت که کشورش از برگزاری رفراندوم “یک‌سویه” توسط دولت خودگردان اقلیم کوردستان عراق “عمیقا مأیوس” است و گفته است که به نظر ایالات متحده، این رفراندوم منطقه کوردستان را با “بی‌ثباتی و ناهمواری” بیشتری روبرو خواهد کرد و همچنین همکاری و گفتگوی کوردهای عراق با دولت مرکزی و تعامل با کشورهای همسایه را دشوار می‌کند.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، از این که در اقلیم کوردستان رفراندوم استقلال انجام گرفته، ابراز تأسف کرده است.

استفن دوجریک، سخنگوی سازمان ملل، شامگاه دوشنبه ۳ مهر گفت که دبیرکل سازمان ملل از این که رفراندوم “به صورت یک‌سویه و در مناطق مورد مناقشه” صورت گرفته، متأسف است. او همچنین ابراز تأسف می‌کند که مقامات اقلیم کردستان از امکان گفتگو با دولت مرکزی عراق به طور کامل استفاده نکرده‌اند.

ایران نیز حریم هوایی خود را از روز یکشنه بر روی اقلیم بست اما بارزانی گفته این تصمیم به آنها مربوط است و برای ما اهمیتی ندارد.

ترکیه در این رابطه دیدگاهی دو سویه و نامشخص دارد، از یک سو تهدید می کند و از سوی دیگر برخی از مقامات این کشور، به این استقلال احترام قائلند و گفته اند آنرا می پذیرند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)