روژی کورد: برگزاری رفراندوم استقلال جنوب کوردستان از عراق، شاید سببی جهت برانگیختن هراس رژیم اسد در سوریه از استقلال خواهی کوردهای این کشور باشد که اینک اعلام کرده است، کوردهای سوریه می توانند در داخل این کشور خودمختاری داشته باشند. خودمختاری ای که کوردهای این کشور اکنون فراتر از آن را نیز دارا می باشند.

کارشناس مسائل سیاسی روژی کورد، معتقد است که مرحله دوم بعد از استقلال که ایران، ترکیه و سوریه و حتی بغداد نیز، از قبل به آن اندیشیده اند، به هم پیوستن غرب کوردستان و جنبو کوردستان می باشد که به منزله دستیابی کوردها به آبهای آزاد و عدم نیازشان جهت صادرات و واردات به ایران و ترکیه می باشد.

بنظر می رسد که این اعلام جدید سوریه در پی برگزاری موفقیت آمیز رفراندوم کوردها در عراق، زمینه ای فراهم کرده باشد تا رژیم اسد تحت راهنمائیهای ایران، جهت جلوگیری از ادغام این دو بخش از کوردستان، آنرا مطرح نموده باشد.

ولید معلم، وزیر امور خارجه سوریه، در گفت‌وگویی با تلویزیون روسی “راشیا تودی” گفته است که دولت او آماده است با کردهای این کشور بر سر خودگردانی مذاکره کند.

وزیر خارجه سوریه مذاکره بر سر خودگردانی کردها را به پس از شکست گروه تروریستی “خلافت اسلامی” (داعش) و طرد آن از کشور مشروط کرده است. او گفته است که وظیفه اصلی کشورش در حال حاضر درهم شکستن داعش است.

کوردهای ایران که به شرق کوردستان منسوب است نیز در روز گذشته، بیشترین شعف و شادی را از خود برای برگزاری رفراندوم استقلال نشان دادند.

مفسرین سیاسی می گویند، کوردستان ایران زادگاه حس ناسیونالیزم کوردها و منشا حس و شعور هویت خواهی آنان است. شادمانی روز گذشته نشانگر ضرورت تغییر سیاست احزاب این کشور از فدرالیسم به استقلال خواهی است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com