فردا، دوشنبه ۳ مهرماه ۱۳۹۶ شمسی، لحظه ای تاریخی برای کوردهاست. کوردها بیش از ۱۰۰ سال است که در آرزوی رسیدن به چنین لحظه ای قیام کرده اند، شهید و زخمی داده اند، آواره شده اند و کوچه دسته جمعی نموده اند، شیمایی باران شده و حتی به صورت دسته جمعی زنده به گور شده اند، اینک زمان آن فرار سیده است تا به صورتی کاملا دمکراتیک و مدرن به پای صندوقهای اخذ رأی بروند و سرنوشت خویش را رقم بزنند.

روژی کورد: سفارت آمریکا در عراق روز یکشنبه ۲ مهرماه ۱۳۹۶ شمسی، به شهروندان آمریکایی هشدار داد که ممکن است در جریان برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان عراق نا آرامی‌هایی رخ دهد.

در «هشدار مسافرتی» سفارت آمریکا در عراق که یکشنبه ۲۴ سپتامبر / دوم مهر صادر شد، آمده است که «شهروندان ایالات متحده باید به طور خاص از سفر به و درون قلمروهای مورد مناقشه بین حکومت اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق پرهیز کنند.»

اخذ رأی از کوردستانیان خارج از کشور از روز گذشته به صورت اینترنتی و از امروز به صورت حضوری شروع شده است.

مواضع ترکیه تاکنون در این رابطه به صورت شفاهی بوده است. ترکیه همچنین اعلام کرده است که مرزهای خود را بر روی اقلیم کوردستان نخواهد بست.

در پی بی نتیجه ماندن فشارهای رژیم ایران علیه کوردستان و اصرار بر برگزاری بموقع رفراندوم، سخنگوی شورای عالی امنیت جمهوری اسلامی، علام کرد: به درخواست دولت مرکزی عراق، کلیه پروازهای ایران به مقصد فرودگاه‌های سلیمانیه و اربیل و همچنین پروازهای عبوری از فضای کشورمان از مبدا اقلیم کوردستان متوقف شد.

کیوان خسروی با اشاره به برگزاری جلسه فوق‌العاده شورای عالی امنیت ملی که صبح روز یک شنبه به منظور بررسی درخواست دولت مرکزی عراق در خصوص انسداد مرزهای کشورمان با اقلیم کردستان برگزار شد اظهار داشت: با توجه به موثر واقع نشدن تلاش‌های سیاسی خیرخواهانه کشورمان و اصرار مسوولان اقلیم کردستان برای برگزاری رفراندوم در این منطقه با در خواست دولت مرکزی عراق مرزهای هوایی ایران بر روی پروازهایی که مبداء آن اقلیم کردستان است مسدود شد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com