آینده برجام تاکنون نامشخص است اما آنجه مشخص است باقی ماندن برجام است، برجام با شکلی تغییریافته، امروز ناتانیاهو و ترامپ در سازمان ملل درباره ایران سخن خواهند گفت.

روژی کورد: مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک از امروز سه‌شنبه ۲۸ شهریورماه ۱۳۹۶ شمسی به مدت یک هفته کار خود را آغاز خواهد کرد و ترامپ و نتانیاهو نیز در همین نخستین روز به ایراد سخنرانی در آن خواهند پرداخت. ایران از موضوع‌های محوری سخنرانی این دو مؤتلف بین‌المللی خواهد بود.

نقش ایران در جنگ داخلی سوریه و امکان حضور نیروهای نظامی جمهوری اسلامی در مرز شمالی اسرائیل نیز از موضوع‌هایی عنوان شده بود که نتانیاهو می‌خواسته درباره آن با ترامپ صحبت کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، روز دوشنبه ۲۷ شهریور در دیدار خود با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در نیویورک اعلام کرد که “به‌زودی” درباره خروج از توافق هسته‌ای با ایران موسوم به برجام یا حفظ آن تصمیم خواهد گرفت.

نخست‌وزیر اسرائیل بارها و از جمله پیش از دیدارش با رئیس جمهوری آمریکا گفته بود که حضور نیروهای ایران در مرزهای شمالی خود را تحمل نخواهد کرد.

نتانیاهو پیش‌تر توافق جهانی در سال ۲۰۱۵ میلادی بر سر مناقشه هسته‌ای ایران را “هولناک” خوانده و جمهوری اسلامی را متهم به تداوم رفتار “ستیزه‌جویانه فزاینده در منطقه” کرده بود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)