نیکی هیلی، از توانایی شورای امنیت سازمان ملل در حل مساله کره شمالی اظهار ناامیدی کرد. شورای امنیت در آخزین نشست خود از وضع تحریمهای بیشتر بر کره شمالی خودداری کرد.

روژی کورد: نیکی هیلی، روز یکشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۶ شمسی، در گفت‌و‌گو با شبکه خبری «سی ان ان» گفت که «ما تقریباً تمام گزینه‌هایی را که می‌توانستیم در شورای امنیت انجام بدهیم، داده ایم. من خوشحال می‌شوم که مسئولیت این موضوع را بدهیم به جیمز متیس (وزیر دفاع). تعداد زیادی گزینه نظامی روی میز وجود دارد، اگرچه در تلاشیم تا هر امکان دیگری را بیازماییم.»

سخنان نماینده امریکا در شورای امنیت در حالی بیان می شود که کره شمالی دومین موشک خود را بر فراز آسمان ژاپن امتحان نمود و شورای امنیت نیز از وضع تحریمهای جدید علیه کره شمالی امتناع نموده است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده نیز شنبه در جمع نظامیان به انتقاد از آخرین آزمایش موشکی کره شمالی پرداخت و گفت: «ما از مردم‌مان، ملت‌هایمان و تمدن‌مان در برابر کسانی که جرأت تهدیدکردن شیوه زندگی ما را به خود می‌دهند، دفاع خواهیم کرد. در برابر کشورهایی همچون کره شمالی که بار دیگر نفرتش از همسایگان و سرتاسر جامعه جهانی را نشان داده است.»

او که به مناسبت هفتادمین سالگرد تشکیل نیروی هوایی ایالات متحده سخنرانی می‌کرد، مدعی شد که «امروز پس از دیدن توانایی‌ها و تعهد شما بیش از همیشه مطمئنم که گزینه‌های ما در برابر خطر کره شمالی هم کارساز هستند و هم منکوب‌کننده.»

کره شمالی در ماه گذشته ششمین آزمایش هسته‌ای خود را انجام داد و مدعی شد که می‌تواند بمب هیدروژنی آزمایش‌شده را بر موشک‌های بالستیک خود سوار کند. پیونگ‌یانگ در این یک ماه، دو بار به پرتاب موشک از فراز آسمان ژاپن دست زد. این کشور پیش از آن نیز بارها آزمایش موشکی کرده بود.

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی دیروز گفته بود که هدف نهایی این کشور از توسعه سلاح‌های هسته‌ای و توان موشکی دستیابی به «توازن نیرو با آمریکا» است تا « حاکمان آن دیگر جرأت سخن‌گفتن از گزینه نظامی را نداشته باشند.»

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com