سازمان حقوق بشر ایران: محکومیت سرکوب خشونت‌بار تجمع علیه اعدام/ فراخوان به حمایت گسترده داخلی و بین‌الملل

سازمان حقوق بشر ایران؛ یکشنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۱: امروز برای چندمین روز متوالی، عده‌ای از خانواده زندانیان محکوم به اعدام و همچنین جمعی از فعالان مدنی در اعتراض به افزایش اعدام‌ها دست به تجمع اعتراضی در مقابل ساختمان قوه قضاییه زدند. این تجمع با دست‌گیری و ضرب و شتم شدید معترضان سرکوب شد.

سازمان حقوق بشر ایران علاوه بر اینکه خواهان توقف فوری اعدام‌ها و آزادی بی قید و شرط معترضان بازداشت شده است، از جامعه جهانی و جامعه مدنی داخل کشور می‌خواهد تا با این خانواده‌ها همدردی نشان دهند و با تلاش خود مانع از این موج اعدام‌ها شوند.

سازمان حقوق بشر ایران پیش بینی می‌کند که اگر روند اعدام‌ها با مداخله جامعه جهانی متوقف نشود، شمار اعدام‌های امسال از مرز هزار نفر نیز عبور کند

محمود امیری‌مقدم، مدیر این سازمان در این خصوص گفت: «صدها زندانی در خطر اعدام قریب‌الوقوع قرار دارند و حکومت جواب نگرانی خانواده‌ها را با دستگیری و ضرب و شتم می‌دهد. امروز دفاع از حق حیات زندانیان محکوم به اعدام و حمایت از خانواده‌هایشان ضروری‌تر از هر زمان دیگر است.» او افزود: «مردم و جامعه مدنی داخل کشور با پیوستن به تجمع مسالمت‌آمیز خانواده‌ها، و جامعه بین‌الملل و جنبش جهانی مبارزه با اعدام با حمایت خود از خواست این خانواده‌ها، می‌توانند هزینه سیاسی اعدام‌ها را برای حکومت بالا ببرند و از ادامه این فاجعه جلوگیری کنند.»

 

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، امروز یک‌شنبه ۲۰ شهریور ماه، تجمع معترضان به اعدام در دو مرحله، یک بار در مقابل مجلس شورای اسلامی و یکبار در مقابل ساختمان قوه قضاییه سرکوب شد. سرکوب این معترضان که جمع زیادی از ایشان را خانواده زندانیان محکوم به اعدام با اتهام‌های مربوط به «مواد مخدر» تشکیل داده بودند، با بازداشت دست‌کم ۲۰ نفر از ایشان همراه بود.

یک منبع مطلع در این خصوص به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «معترضان ساعت ۸ صبح در مقابل مجلس تجمع کردند که با برخورد خشن ماموران امنیتی روبرو شد و همه آنها را متفرق کردند. اکثر ایشان زن و بچه بودند. بعد دوباره خانواده‌ها و معترضان به مقابل ساختمان قوه قضاییه رفتند و خیلی زیاد شدند، ولی باز هم با سرکوب نیروهای امنیتی روبرو شدند و دست‌کم ۲۰ نفر در آنجا بازداشت شدند که هنوز هم آزاد نشده‌اند.»

این پنجمین روز اعتراضات علیه مجازات اعدام است که از سوی خانواده زندانیان محکوم به اعدام «مواد مخدر» شکل گرفته است.

روز گذشته، تعداد زندانیان اعدام شده برای اولین بار طی پنج سال گذشته، از مرز ۴۰۰ نفر عبور کرد. درطی ۱۱ روز گذشته، یعنی از اول ماه جاری میلادی (سپتامبر) تا امروز، اعدام ۳۸ نفر توسط نهاد آمار سازمان حقوق بشر ایران به ثبت رسیده است.

طبق اطلاعاتی که اخیرا به دست سازمان حقوق بشر ایران رسیده است، درحال حاضر ۱۵۰۰ زندانی محکوم به مرگ برای جرایم مربوط به «مواد مخدر» در زندان قزل‌حصار کرج و ۸۰ زندانی دیگر در ندامتگاه مرکزی کرج در صف اعدام قرار دارند و احکام اعدامشان می‌تواند در آینده نزدیک اجرا شود.

سازمان حقوق بشر ایران پیش بینی می‌کند که اگر روند اعدام‌ها با مداخله جامعه جهانی متوقف نشود، شمار اعدام‌های امسال از مرز هزار نفر نیز عبور کند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)