ماف نیوز: نیروهای امنیتی شهر بانە شماری از فعالین و مدیران کانال‌های تلگرامی را در این شهر از طریق تلفن تهدید کردند. نزدیک به ده تن هم از روز گذشته در بازداشت به سر میبرند.

به گزارش مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، «آرمان فرج‌پور»، «شجاع حسین‌زادە» و «آرام خاکی» از طریق تلفن مورد تهدید قرار گرفتند که نباید از طریق شبکه‌ی اجتماعی تلگرام، اقدام به تشویق و ترغیب مردم بە شرکت در تجمع اعتراضی نمایند.

روز ۱۴ شهریور نزدیک بە ١٠ شهروند بانە‌ای از جمله «جلال ساوان» و «احمد شفیعی» از سوی نیروهای امنیتی ایران بازداشت شدە بودند و تاکنون هیچ اطلاعی از سرنوشت آنها کسب نشده است.

برخی از وب‌سایتها، هویت یک بازداشتی دیگر را «کوردو حسین‌پور» اعلام کرده‌اند که ماف نیوز تا این لحظه قادر به تایید بازداشت وی نیست.

در تجمعات مذکور، جمعی از معترضین خودروهای فرمانداری بانه را به آتش کشیدند.

روز گذشته تجمعات در ساعت ۲ بعد از ظهر پایان یافت. روز جاری هم اطراف فرمانداری حصارکشی شده است.

از سوی دیگر فعالین مدنی چندین شهر از جمله سقز، سردشت، ارومیه، مهاباد، مریوان و سنندج با انتشار بیانیه‌هایی به مرگ کولبران واکنش نشان داده و خواهان توقف کشتار کولبران و ایجاد فرصتهای شغلی برای خاتمه‌دادن به شغل کاذب کولبری شده‌اند.

سحرگاه دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۶، دو کولبر به نامهای «حیدر فرجی» ٢١ ساله از اهالی روستای «ششه» و «قادر بهرامی» ۴۵ ساله از اهالی روستای «وزمله» در حوالی روستای «هنگ ژال» در مرز بانه هدف تیراندازی نیروهای هنگ مرزی قرار گرفته و جان باختند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)