کودک آزاری در ایران هر روز جلوه تازه ای به خود می گیرد. تجاوز و قتل آتنا، قتل یک دختر هشت ساله در خودروی به سرقت رفته پدرش و اکنون، به کما رفتن دختر خردسال دیگری بر اثر کودک آزاری، مواردی است که طی تنها یک ماه اخیر در ایران منتشر شده است. صدها مورد دیگر، هیچگاه رسانه ای نشده و نخواهند شد.

روژی کورد: به گزارش گروه اجتماعی برنا ، مردی پس از ارتکاب یک قتل در شیراز، دختر هشت ماهه اش را نیز کشت.

این مرد به دلیل اختلاف با همسرش دختر ۸ ماهه خود را در وان خفه کرده بود به جنایت خود اعتراف کرد.

رامین پدر این دختر بچه گفت: پس از آن که فهمیدم فردی که از او انتقام گرفته بودم در بیمارستان فوت کرد، سایه مرگ و اعدام را بالای سر خود دیدم.

وی افزود: در این مدت، به این نکته فکر می کردم که چگونه آوا دخترم در یتیمی و بدون داشتن پدر زندگی خواهد کرد و تصمیم گرفتم برای اینکه آوا بدون پدر، بزرگ نشود دخترم رابه قتل برسانم.

تصویر بچه هشت ماه کشته شده

رامین اظهار داشت: با خرید مرگ موش و محلول کردن آن در آب، سم را کم کم به دهان دخترم ریختم و آوا هم تمام سم موش را خورد و جان داد.

اصغر باقری، مدیرکل بهزیستی استان تهران، در نشست خبری رز ۲۶ تیرماه ۱۳۹۶ شمسی خود که به مناسبت هفته بهزیستی در محل بهزیستی استان تهران برگزار شد، گفت:‌ طی سال گذشته سه میلیون و ۷۰۰ نفر از خدمات سازمان بهزیستی استان تهران بهره‌مند شدند که سه میلیون و ۲۰۰ نفر آن‌ها از آحاد جامعه بودند و ۴۵۰ هزار نفر نیز خدمات مداخله‌ای دریافت کردند.

به گزارش برنا، مدیرکل بهزیستی استان تهران با بیان اینکه مسئولیت اجتماعی در جامعه بسیار کم شده است، گفت: امروز جامعه نسبت به مسئولیت خود کم اطلاع است تا جایی که اگر معلول نابینایی بخواهد در خیابان تردد کند مردم گمان می‌کنند که او متکدی است و به وی نگاه صدقه‌ای دارند؛ در حالیکه این نوع نگاه زیبنده نیست.

مدیرکل بهزیستی استان تهران در ادامه با بیان اینکه هم اکنون چیزی به نام شیرخوارگاه در دنیا وجود ندارد و در سایر کشورها برای نگهداری کوکان بی‌سرپرست افراد ثبت نام می‌کنند گفت:‌ این موضوعات در جامعه ما خاک خورده است.

مدیرکل بهزیستی استان تهران بر  کم کاری وزارت بهداشت در بحث «مشاوره ژنتیک» با سازمان بهزیستی انتقاد کرد و گفت: وزارت بهداشت به دنبال آزمایش تالاسمی قبل از ازدواج است اما بهزیستی به بررسی شجره و مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج تأکید دارد. این وزارتخانه فکر می کند که بهزیستی می‌خواهد در کار آن‌ها مداخله کند تا جایی که هر چه تلاش کرده‌ایم به جایی نرسیدیم،‌در حالی که راه‌اندازی مراکز مشاوره ژنتیک توسط بهزیستی در برنامه ششم توسعه آمده و قانون این اجازه را به ما داده است و ما کاری با روند درمانی در این زمینه نداریم و در وظایف وزارت بهداشت مداخله نمی‌کنیم.

باقری در ادامه با بیان اینکه امروز دغدغه جامعه ما این شده است چرا تعداد معتادان متجاهر حاضر در سطح شهر کاهش پیدا نمی‌کند؟ افزود: وقتی نرخ بیکاری در جامعه بالا باشد و حتی افراد غیرمعتاد هم دغدغه اشتغال داشته باشند و دستشان از بازار کار کوتاه باشد، وضعیت معتادان و معلولان نیز در این میان بسیار بدتر خواهد شد. این در حالی است که بسیاری از معتادان حاضر در مراکز بهزیستی با خانواده‌های خود قطع رابطه کرده‌اند و مجموع این عوامل باعث آسیب‌پذیری بیشتر آن‌ها می‌شود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)