مقامات سومالیایی به آمریکا هشدار داده اند که القاعده در تلاش است تا با همکاری ایران برای گروه تروریستی الشباب، اورانیوم ارسال کند.

روژی کورد: بنا بر گزارشهای منتشره و نیز ادعای مقامات دولت سومالی، گروه تروریستی الشباب با ایران در این کشور وارد عمل شده اند. الشباب شاخه القاعده در سومالی می باشد.

یوسف جِراد عمر، وزیر خارجه سومالی، در نامه ای دیپلماتیک به استفن شوارتز، سفیر آمریکا در سومالی، با عنوان «نیاز فوری به کمک نظامی»، از کنترل گروه الشباب بر معادن رو باز اورانیوم در منطقه خودمختار مرکز سومالی خبر می دهد.

وبسایت فاکس نیوز نوشت: در نامه وزیر خارجه سومالی ضمن درخواست مداخله سریع اطلاعاتی و نظامی آمریکا علیه الشباب در آن کشور نوشته شده است «مساله می تواند در یک کلمه خلاصه شود: اورانیوم»، نیروهای الشباب «ذخایر حیاتی اورانیوم رو باز در منطقه غامدوغ را تصرف کرده اند و اکتا اکسید تِری اورانیوم را برای انتقال به ایران به سرقت می برند».

دولت سومالی در این نامه خطاب به دولت ترامپ می گوید «اینک زمان روی برگرداندن نیست» و تاکید می کند «تنها ایالات متحده توان تشخیص و سرکوب عناصر فعال الشباب در کشور ما را دارد. زمان برای حملات مشخص و تعامل محدود به سر آمده و مشکلات سومالی تبدیل به مشکلات جهان شده است. هر روز که بدون مداخله می گذرد دشمنان آمریکا مواد بیشتری برای جنگ افزار هسته ای در اختیار خواهند داشت. تردیدی نیست که ثبات جهان در خطر است».

حملات تروریستی گروه ترویستی الشباب در سومالی همچنان کشته و قربانی می گیرد.

شامگاه روز چهارشنبه ۲۴ خردادماه ۱۳۹۶ شمسی، در جریان حمله‌ای مسلحانه و انتحاری و همچنین گروگانگیری در دو رستوران محبوب در موگادیشو، پایتخت سومالی دست کم ۲۰ نفر کشته و ده‌ها نفر زخمی شده‌اند.

گروه تروریستی الشباب با انتشار پیامی از طریق شبکه رادیویی “الاندلس” مسئولیت این سوءقصد خونین را برعهده گرفت.

پلیس سومالی اعلام کرد که در جریان سوءقصدی انتحاری و همچنین حمله‌ای مسلحانه و گروگانگیری در دو رستوران محبوب و پرتردد در موگادیشو دست کم ۲۰ نفر جان خود را از دست داده و ۳۵ نفر زخمی شده‌اند. شش تن از کشته‌شدگان زن هستند.

طبق اظهارات یکی از مقام‌های پلیس سومالی سوءقصدکننده‌ی انتحاری ساعت هشت شب به وقت محلی (برابر با هفت شب به وقت اروپای مرکزی) خود و خودروی بمب‌گذاری‌شده‌اش را در جلوی رستوران “پوش” منفجر کرد.

گروه تروریستی الشباب که گفته می شود با جمهوری اسلامی نیز رابطه دارد، انجام داد و ستد غیراسلامی در این دو کلوب را علت حمله خود برشمرده است.