روژی کورد: بر اساس گزارش‌ رسانه‌های عربی، ناتانیاهو در دیدار با پوتین به دولت روسیه هشدار داده است که اگر ایران به فعالیت‌هایش در سوریه ادامه بدهد و قدرتش را افزایش دهد، کاخ بشار اسد را در دمشق بمباران خواهد کرد.

اسرائیل همچنین هشدار داده است اگر تغییرات جدی در منطقه رخ ندهد، این کشور توافق‌نامه آتش بس میان روسیه و ایالات متحده در اجلاس آستانه در قزاستان ‌را نقض خواهد کرد.

یک مقام ارشد اسرائیلی به روزنامه الجدیده گفته است هیچ درک متقابلی میان اسرائیل و روسیه وجود ندارد. بنیامین نتانیاهو هم صراحتا به ولادیمیر پوتین اعلام کرده است دغدغه‌هایش باید مورد توجه قرار بگیرند وگرنه اسرائیل مجبور می‌شود دست به عمل بزند.

بنیامین ناتانیاهو، روز چهارشنبه اول مردادماه ۱۳۹۶ شمسی برای دیدار با پوتین عازم سورچی شد تا اطلاعات محرمانه‌ی گسترش حضور نظامی ایران در منطقه را به وی منتقل کند.

علاوه بر کوهن، نتانیاهو در این سفر با میر بن-شبات رئیس شورای امنیت ملی که تازه به این سمت منصوب شده، همراه است.

گفته می‌شود در سوچی، رئیس موساد «جزئیات اطلاعات محرمانه‌» در خصوص حضور نظامی ایران را به رئیس جمهور روسیه منتقل کرده است.

ناتانیاهو در دیداری در گردشگاه سوچی در دریای سیاه گفت «ایران تلاش‌های زیادی می‌کند تا خود را از لحاظ نظامی در سوریه جاگیر کند. این خطری برای اسرائیل، خاورمیانه، و به گمان من کل جهان، محسوب می‌شود».

بنا بر گزارش رسانه های اسرائیل، تانیاهو به پوتین گفته، که گرچه اسرائیل از عملیات نظامی دامنه‌دار علیه داعش خشنود بود، اما اکنون ایران دارد جای خالی که با شکست این گروه در سوریه ایجاد شد را پر می‌کند.

نتانیاهو با ارجاع به نام عربی گروه، داعش، گفت «همه‌ی ما در تلاش جهانی برای شکست داعش، پیروزیم، که بسیار با ارزش است، اما آنچه با ارزش نیست این است که داعش از هر کجا خارج می‌شود، ایران وارد می‌شود».

نخست وزیر گفت «حتی برای یک لحظه فراموش نمی‌کنیم که ایران همچنان هر روز اسرائیل را تهدید به نابودی می‌کند». «سازمان‌های تروریستی را مسلح می‌کند و خود اقدام به ترور می‌کند. موشک‌های بالستیکی قاره‌پیما تولید می‌کند و مصمم بر آنها کلاهک‌های هسته‌ای سوار کند».

«به تمام این دلایل،اسرائیل با جاگیری ایران در سوریه مخالف است. ما از هر راهی در مقابل تهدید ایران از خود دفاع خواهیم کرد».

با ارجاع به گسترش نظامی ایران در منطقه، نتانیاهو گفت «ایران هم‌اکنون در مراحل پیشرفته‌ی اعمال کنترل بر عراق و یمن است، و در واقع، هم‌اکنون لبنان را تحت کنترل دارد».

به گزارش یدیوت آهرونوت، نتانیاهو در سفر به شهر تفریحی سوچی در دریای سیاه، با یوسی کوهن رئیس موساد همراه بود. قرار این بوده که یوسی کوهن «جزئیات اطلاعات بسیار حساس، معتبر، و بسیار ناراحت‌کننده» در خصوص حضور نظامی ایران در سوریه را به پوتین ارائه دهد.

گفته می‌شود پیش از این ملاقات، هفته‌ی گذشته هیأت دیگری از مقامات ارشد همین اسناد را با آمریکایی‌ها در میان گذاشته‌اند. اسرائیل در تحدید گسترش حضور ایران در منطقه می‌کوشد.

در هر حال، پس از آن که کوهن و دیگر مقامات ارشد اطلاعاتی قادر نشدند از آمریکایی تعهدی در طول سفر خویش بگیرند، اسرائیل «دچار نگرانی عمیقی» شد. اسرائیل مدت‌ها آمریکا را تحت فشار گذاشته بوده و اکنون نیز روسیه را، تا از هر قرارداد صلحی در سوریه که به ایران و گروه تروریستی دست‌نشانده‌ی ایران، حزب‌الله اجازه می‌دهد در محل ریشه بدوانند، ممانعت کنند.

به گزارش خبرگزاری والا، مقامات رسمی دفتر نخست وزیر روز چهارشنبه گفتند اسرائیل سفر آتی به روسیه برای ملاقات با پوتین را به اطلاع ایالات متحده رسانده بوده است.
شاید به خاطر جدی بودن مسأله، نتانیاهو از سوی دشمنان سیاسی خود، برای مأموریتی که در دیدار با پوتین داشت، به طور کم‌سابقه‌ای تشویق شد.

موشه یعلون، وزیر دفاع پیشین، توئیت کرد «تلاش ایران در استقرار قلمروی دائمی از تهران به دریای مدیترانه خطری امنیتی است. خوشبختانه نتانیاهو می‌کوشد تا مانعی در مقابل تهدیدهای غیرقابل تحمل علیه اسرائیل ایجاد کند». یعلون از صریح‌ترین و پرصداترین دشمنان نتانیاهو در ماه‌های اخیر، ‌از زمان اخراج از منصب خود بوده است.

آوی گابی رئیس حزب کار گفت «برای نخست وزیر در دیدار با رئیس جمهور روسیه آرزوی موفقیت می‌کنم، گرچه هیچ خوش‌بین نیستم».

وی افزود «ایرانیان، به ویژه شبه‌نظامیان شیعه که ایران به سوریه آورده است، قدرتمندترین نیروهای محل هستند».

پیش از دیدار با پوتین، روز سه‌شنبه نتانیاهو با مقامات ارشد امنیتی جلسه‌ی مشاوره برگزار کرد.

نتانیاهو در بیانیه‌ای گفت «مقاصد روزافزون ایران در استقرار حضور نظامی در سوریه را با پوتین در میان خواهم گذاشت».

نتانیاهو گفت «این، البته، سندی است از مخاصمه‌جویی ایران که با وجود قرارداد هسته‌ای کاهش نیافته است» و افزود که «همچنین مشکلی را مطرح می‌کند که تنها مربوط به اسرائیل نیست بلکه برای تمام کشورهای خاورمیانه و سراسر جهان است».

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)