اختلالات خوردن، اختلال‌هایی پیچیده هستند که برحسب آشفتگی شدید در رفتار خوردن مشخص می‌شوند. اگرچه علت دقیق اختلالات خوردن ناشناخته است، به طور کلی اعتقاد بر این است که ترکیبی از اختلالات بیولوژیکی، روانی و یا زیست محیطی به توسعه‌ی این بیماری‌ها کمک می‌کند. همچنین برخی روان‌شناسان باور دارند که افراد مبتلا به اختلال خوردن، در تنظیم هیجانات خود با مشکلاتی روبرو هستند، و مهارت‌های لازم برای مقابله با هیجاناتِ منفی را ندارند. خوردن راهکاری است که به وسیله آن می‌توانند برای مدتی هر چند کوتاه از احساسات ناخوشایند فاصله بگیرند. اختلال خوردن می‌تواند ضربه‌های مهمی بر زندگی فرد وارد کند.

✅ انواع اختلال خوردن
این اختلال‌ها از دوره‌ی نوجوانی شروع می‌شوند و اغلب همراه با افسردگی، اضطراب و سوءمصرف مواد روی می‌دهند.
معمول‌ترین اختلال‌های خوردن عبارتند از اختلال بی‌اشتهایی عصبى، اختلال پرخورى عصبى، و اختلال افراطی خوردن (پرخوری شدید)
▪️ بی اشتهایی عصبی یا Anorexia nervosa نوعی اختلال در غذا خوردن است که در آن بیمار از خوردن غذا به میزان کافی و با وجود گرسنگی امتناع می‌ورزد. این روند که معمولاً با آغاز و زیاده‌روی در یک رژیم غذایی آغاز می‌شود به دلیل کاهش شدید وزن می‌تواند منجر به مخاطرات مرگباری گردد. عدم تصور صحیح از شکل بدن و تناسب اندام، همچنین فشارهای اجتماعی و تصویرسازی نادرست رسانه‌ای از وزن ایده‌آل از دلایل بروز این بیماری شمرده می‌شود. بی‌اشتهایی عصبی با علائمی چون خوردن مقدار بسیار کم غذا با کالری بسیار اندک، قطع شدن قاعدگی، فشار خون پایین، کمبود چربی در بدن، زردی و رنگ پریدگی پوست و افسردگی بروز می‌یابد و در صورت عدم ارجاع به متخصصین برای آغاز پروسه درمان به بیماری‌های قلبی و دیگر بیمارهای مرگ بار خواهد انجامید.
▪️ پرخوری عصبی یا Bulimia nervosa نوعی از پرخوری است که فرد ابتدا مقدار زیادی غذا می‌خورد و سپس با ایجاد استفراغ عمدی یا مصرف ملین یا مدر می‌کوشد از افزایش وزن خود جلوگیری کند. پرخوری عصبی با از دست دادن شدید وزن همراه نیست.
▪️ پرخوری شدید یا افراط در خوردن نیز به خوردن غذا به مقدار خارج از کنترل گفته می‌شود. به نوعی، بی آنکه فرد احساس گرسنگی کند به سراغ خوردن می‌رود و درصدد است تا شکم خود را پر کند.

✅ درمان
اختلال‌های خوردن می‌توانند موجب مشکلات قلبی و کلیوی و حتی مرگ شوند. برای درمان این اختلال‌ها باید از روان درمانی، مشاوره تغذیه و در بعضی موارد از دارو استفاده کرد.

راه‌های ارتباط با ما:
پیامک در تلگرام
کانال تلگرام
اینستاگرام
فیس بوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)