روژی کورد: بنا بر گزارش رسانه‌های اسپانیا به نقل از مقامات امنیتی، سازمان سیا پیش از این هشدار داده بود که بعد از پاریس، برلین و لندن، بارسلون هدف بعدی تروریست‌های داعش است.

سازمان سیا به پلیس اسپانیا هشدار داده بود که ممکن است گروه دولت اسلامی داعش به این شهر ساحلی و به ویژه به بلوار «رامبلا» که محل آمد و شد هزاران گردشگر است، حمله کند.

بعد از ظهر پنج‌شنبه ۲۶ مردادماه ۱۳۹۶ شمسی، یک ون در شهر بارسلون، در بلوار پرآمد و شد «رامبلا» به روی جمعیت راند. در این حادثه تروریستی که ساعتی بعد گروه دولت اسلامی (داعش) مسئولیت آن را به عهده گرفت، دست‌کم ۱۳ نفر کشته و ۸۸ نفر مجروح شدند. در میان قربانیان این حادثه شهروندان ۲۴ کشور جهان حضور دارند.

پس از حمله تروریستی روز پنجشنبه ۲۶ مرداد در بارسلون اسپانیا با ۱۳ کشته و بیش از ۱۰۰ مجروح، جست‌وجوی نهادهای امنیتی این کشور برای دستگیری عامل این سوءقصد به شدت ادامه دارد.

روز پنج‌شنبه، ۲۶ مردادماه، در حمله یک خودروی ون به عابران پیاده در خیابانی محبوب توریست‌ها در شهر بارسلون ۱۳ نفر کشته و صد نفر مجروح شدند.

تنها چند ساعت پس از حادثه مرگبار بارسلون، حمله مشابهی در شهر کوچک کمبریلز واقع در حدود ۱۰۰ کیلومتری جنوب مرکز ایالت کاتالونیا رخ داد.

در همین زمینه خبرگزاری رویترز روز جمعه به نقل از مقامات اسپانیا از دستگیری سومین فرد مظنون به ارتباط با حمله بارسلون در ایالت کاتالونیا خبر داد.

امروز جمعه ۲۷ مرداد سومین مظنون حمله بارسلون هم دستگیر شد. به گزارش خبرگزاری فرانسه، پلیس اسپانیا اعلام کرده است که این مرد در شهر ریپول (Ripoll) در استان کاتالونیا واقع در حدود ۱۰۰ کیلومتری شمال بارسلون دستگیر شده است. روز گذشته نیز یک مرد مراکشی در همین منطقه دستگیر شد که گفته می‌شد با خودروی مورد استفاده برای حمله تروریستی در ارتباط بوده است.

پلیس اسپانیا شامگاه پنج‌شنبه اعلام کرده بود که فردی با نام «ادریس اوکبیر»، ۲۸ ساله و تبعه مراکش، را به عنوان یکی از مظنونان حمله روز پنج‌شنبه در بارسلون بازداشت کرده است.

مظنون دیگری هم توسط مأموران امنیتی در شهر آلکانار واقع در جنوب ایالت کاتالونیا دستگیر شده بود. این مظنون مردی اسپانیایی از منطقه برون‌سرزمینی شهر ملیلیه (Melilla) معرفی شده است. دو مظنون دستگیرشده در روز پنجشنبه اما راننده خودروی ون نبوده‌اند. هویت مظنون دستگیرشده در روز جمعه نیز هنوز روشن نیست.

در همین حال رویترز روز جمعه در خبری دیگر از قول یک مقام قضایی در اسپانیا اعلام کرد که به نظر می‌رسد کلا هشت نفر در حمله مرگبار پنج‌شنبه دست داشته‌اند.

کارلوس پوجدمون، رئیس دولت ایالتی کاتالونیا، روز جمعه هشدار داد که هنوز یک “تروریست” متواری است. ممکن است منظور این مقام دولتی از این فراری به گفته‌ی او “خطرناک”، راننده خوروی ون بوده باشد.

برای یادبود قربانیان این حادثه شهردار بارسلون اعلام کرده است که جمعه ظهر این شهر یک دقیقه سکوت خواهد کرد.

وزارت خارجه جمهوری اسلامی نیز در پیامی «اقدامات تروریستی و ضد انسانی» روز پنج‌شنبه در اسپانیا را محکوم کرده و برای کمک به جامعه جهانی برای ریشه‌کن کردن تروریسم اعلام آمادگی کرده است.

جمهوری اسلامی همواره پس از حوادث تروریستی و البته بیشتر در حوادث تروریستی ای که دستهای ایران پشت آن نهفته باشد، همواره خود را به عنوان ناجی و آماده مبارزه با تروریسم وارد عرصه عمل می نماید.

فعالین سیاسی کورد معتقدند که دستهای ایران در پشت این حمله نیز قرار دارد و ایران در ادامه روند تشنج سازی جهان و دور راندن احتمال حمله نظامی به خودش، بر این حملات تروریستی افزوده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com