مروفایتی: بنا بر گزارش سازمان حقوق بشر کوردستان- روژهلات، روز شنبه ۲۱ مرداد ماه ۱۳۹۶ شمسی، احمد نیسى (تمیمى) ۳۰ ساله متأهل و داراى یک فرزند۵ ساله و از اهالى کوى علوى ( حى الثوره) بدلیل نداشتن هزینه جهت پرداختن به مالک سند ، خود را به زندان شیبان معرفى کرد.

احمد نیسى اوائل ۱۳۹۵ بدلیل فعالیت در شبکه هاى اجتماعى به همراه سه تن دیگر بنامهاى طارق عچرش ۲۷ ساله از اهالى احواز حى الثوره(کوى علوى)، محمد مهاوی ۲۸ ساله از اهالى خفاجیه وماجد عچرش ۲۵ ساله از اهالى معشور(ماهشهر) توسط ‘پلیس فتا’ بازداشت مى شوند و آنها را بلافاصله به تهران منتقل مى کنند و بعد از یک ماه حبس در زندان اوین آنها را به زندان شیبان منتقل مى کنند.
پرونده این چهار کاربر فضاى مجازى در دادگاه انقلاب احواز شعبه ۲ به ریاست قاضى زارع بررسى و بعد از چهار ماه در زندان شیبان با صدور قرار وثیقه دو میلیارد ریالى براى هر کدام آزاد مى شوند و سپس هر چهار فعال به اتهام اقدام علیه امنیت ملى در شعبه ۲ دادگاه انقلاب محاکمه و هر کدام از آنها به دو سال حبس محکوم مى شوند، حکم صادر شده نیز در دادگاه تجدید نطر تأیید مى شود. دیروز شنبه ۲۱ مرداد ماه احمد نیسى(تمیمى) بدلیل مشکلات معیشتى و بالا بودن مبلغ وثیقه(سند اجاره اى ) خود را به زندان شیبان معرفى کرد.

هفته گذشته حسین حردان جوان ۲۳ ساله از اهالى حی الثوره(کوى علوى) نیز بدلیل سنگین بودن مبلغ وثیقه اجاره اى (هر ۶ ماه ۵۰ میلیون ریال) خود را به زندان شیبان معرفى کرد.

حسین حردان در ۲۵ تیرماه ۱۳۹۴ توسط توسط قرارگاه امنیتى سپاه ابوالفضل العباس در شهر احواز بازداشت شده بود. بعد از ۴۵ روز شکنجه در بازداشتگاه این قرارگاه او را به زندان شیبان (مجتمع حرفه آموزى احواز) منتقل کرده بودند. حسین حردان در شعبه ۳ دادگاه انقلاب به ریاست قاضى مسعود طهماسبى به ‘اتهام اقدام علیه امنیت کشور از طریق ارتباط با تشکیلات خارج از کشور’ و ‘تبلیغ علیه نظام جمهورى اسلامى ایران ‘ محاکمه و بعد از ۷ ماه در زندان با وثیقه دو میلیارد ریالى ( سند اجاره اى) تا صدور حکم آزاد شده بود.

افزایش تعداد زندانیان و بالا بودن قیمت اسناد اجاره اى راهى براى کسب در آمد شده و بازار اجاره سند را داغ کرده است. وضعیت بغرنج اقتصادى وافزایش روز افزون مشکلات معیشتى خانواده هاى زندانیان وخرج زندانیان در زندان و همچنین قیمّت بالاى سند اجاره اى مشکلات خانواده هاى زندانیان را دو چندان کرده است.

لازم به توضیح است که تاکنون براى حسین حردان تا کنون حکمى صادر نشده و معلق باقی مانده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)