روژی کورد: مایک پومپئو، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)، روز یکشنبه ۲۲ مردادماه ۱۳۹۶ شمسی، در گفتگو با فاکس نیوز، علاوه بر مسئله حمله اتمی کره شمالی به امریکا از حضور ایران، روسیه و حزب الله در ونزوئلا خبر داد و گفت: “ونزوئلا می‌تواند تبدیل به خطری بزرگ برای ایالات متحده شود.”

وی افزود: “کوبایی‌ها آنجا هستند، روس‌ها، ایرانی‌ها و حزب‌الله لبنان آنجا هستند. وضعیت این کشور می‌تواند به خطری تبدیل شود که آمریکا باید آن را جدی بگیرد”.

از چند ماه پیش در ونزوئلا اعتراضاتی گسترده علیه نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری این کشور، در جریان است. در جریان این اعتراضات ۱۲۰ نفر جان خود را از دست داده‌ و هزاران نفر بازداشت ‌شده‌اند. مخالفان مادورو، او را به تلاش برای برقراری دیکتاتوری در کشور متهم می‌کنند.

برخی از صاحب نظران سیاسی مسائل خاورمیانه معتقدند که جمهوری اسلامی و روسیه جهت دور کردن احتمال حمله از سوی امریکا به ایران و به تاخیر انداختن آن، مشغول ایجاد اغتشاشات در برخی از کشورهای دیگر از جمله فاغانستان، عراق، سوریه، یمن، لیبی، اسرائیل، هند و پاکستان و اینک ونزوئلا می باشند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه ۲۰ مرداد۱۳۹۶ شمسی، ضمن تکرار تهدید‌های خود علیه کره شمالی در برابر خبرنگاران گفت که احتمال استفاده از گزینه نظامی علیه ونزوئلا را مردود نمی‌داند.

هم‌زمان با ادعای پومپئو مبنی بر فعالیت‌های ایران و حزب‌الله لبنان در ونزوئلا و جدی بودن خطر ونزوئلا برای آمریکا، مایک پنس، معاون رئیس جمهوری ایالات متحده نیز از قرار گرفتن ونزوئلا “در مسیر دیکتاتوری” سخن گفت.

پنس در کلمبیا، نخستین ایستگاه سفرش به کشورهای آمریکای لاتین، گفت که ایالات متحده “ظهور دیکتاتوری” در ونزوئلا را تحمل نخواهد کرد.

معاون رئیس جمهوری آمریکا همچنین ضمن اشاره به قصد ایالات متحده برای تحریم‌های جدید علیه کاراکاس، تأکید کرد که کماکان یافتن راه حلی مسالمت‌آمیز برای ناآرامی‌ها و تنش‌های سیاسی در ونزوئلا امکان‌پذیر است و رئیس جمهوری آمریکا به این امر باور دارد.

از چند ماه پیش در ونزوئلا اعتراضاتی گسترده علیه نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور این کشور شکل گرفته است. در جریان این اعتراضات ۱۲۰ نفر جان خود را از دست داده‌ و هزاران نفر بازداشت‌ شده‌اند. مخالفان رئیس‌جمهور را به تلاش برای برقراری دیکتاتوری متهم می‌کنند.

پرو روز جمعه ۱۱ اوت به دلیل تحولات اخیر ونزوئلا که منجر به تشکیل مجلس مؤسسان قانون اساسی شد سفیر این کشور را اخراج کرد. انتخابات مجلس مؤسسان که هدف آن تغییر قانون اساسی بود با اعتراضات و درگیری‌های بسیار همراه بود. مخالفان هدف از تشکیل مجلس مؤسسان قانون اساسی را استقرار دیکتاتوری و نابودی دمکراسی خوانده بودند.

همچنین وزیر دفاع ونزوئلا هم‌چنین صبح روز شنبه ۲۱ مردادماه ۱۳۹۶ شمسی، از دستگیری گروهی از ارتشیان ونزوئلا که به یکی از پایگاه‌‌های نظامی این کشور حمله کرده بودند، خبر داد. آن‌ها یکشنبه گذشته به پایگاهی در شهر والنسیا یورش برده بودند.

ولادیمیر پادرینو، وزیر دفاع ونزوئلا در توییتر خود نوشت که “مسئولان حمله گروهی از شبه‌نظامیان” به پایگاه نظامی فورته پاراماسای در شهر والنسیا دستگیر شده‌اند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)