از میان همه‌ی دلایلی که ممکن است روابط عاشقانه را دچار مشکل کند، یک مسئله وجود دارد که به طور مداوم مردم را دچار آشفتگی خاطر‌ می‌کند و بیشترین آسیب را بر زندگی اشخاص وارد می‌کند. و آن شکل نامرئی خشونت خانگی؛ یعنی ” سوء‌استفاده عاطفی” است.
✅ سوءاستفاده عاطفی چیست؟
به طور کلی سوء‌استفاده عاطفی را می‌توان اینگونه تعریف کرد: استفاده از حیله ، ترس، ارعاب و گناه (و یا چیزهای دیگر) به منظور کنترل فرد و تضعیف اعتماد به نفس و حس خودمختاری او.
علت اینکه سوء‌استفاده عاطفی باعث سردرگرمی زیاد فرد می‌شود این است که می‌تواند نامحسوس، زیرکانه و موذیانه رخ دهد. مردم اغلب متوجه نمی‌شوند که این اتفاق می‌افتد، مهم نیست که چقدر هوشمند، توانا و خودآگاه باشند.
✅ چرا سوء‌استفاده عاطفی، نوعی خشونت خانگی در نظر گرفته می‌شود؟

از آنجا که اصطلاح ” سوء‌استفاده در رابطه” دارای بار بسیار منفی است، مردم اغلب انکار می‌کنند که در این نوع رابطه هستند. این انکار به دو دلیل رخ می‌دهد:
۱. قبول کردن اینکه کسی که عاشقش هستید، سوء‌استفاده‌گر یا آزارگر است، دشوار می‌باشد.
۲. مردم تمایل دارند خود را سرزنش کنند و از اینکه چرا زودتر این مسئله را تشخیص ندادند و یا در مورد آن کاری انجام ندادند، احساس شرم کنند.
علی‌رغم این انکار، سوء‌استفاده عاطفی یک نوع خشونت خانگی است، زیرا نشانه‌ها وعملکردهای مشابه‌ای با انواع دیگر سوء‌استفاده دارد.
✅ نشانه‌های آن چیست؟
۱. احتیاط زیاد به خرج دادن تا خلق‌خوی شریک خود را مدیریت کند یا از آن دوری کند.
افراد سوء‌استفاده‌گر، از خلق‌وخوی خود برای کنترل کردن شرایط استفاده می‌کنند. وقتی اوضاع به میل آن‌ها پیش نرود، ترش‌رو یا عصبانی می‌شوند. شما ممکن است رفتار خود را تغییر دهید تا از بروز این خلق در آن‌ها دوری کنید.
۲. احساس انزوا و دوری از خانواده و دوستان.
شریک‌های سوءاستفاده‌گر علاقه دارند تا خانواده و دوستان را از شما دور و بیگانه کنند تا شما افراد حمایتگر کمی اطراف خود داشته باشید و آن‌ها بتوانند کنترل بیشتری روی شما داشته باشند.
۳. وقتی چیزی را که می‌خواهید به زبان می‌آورید مدام به شما برچسب خودخواه و بی‌ملاحظه بودن، زده می‌شود.
این روش دیگری برای کنترل شما و ضعیف کردن حس اراده است و همچنین حصول اطمینان از اینکه همیشه روی آن‌ها متمرکز می‌شوید.
۴. مورد تمسخر واقع شدن و وادار کردن شما به احساس این‌که شما مشکلات را در خیال خود می‌سازید.
شخصیت‌های سوءاستفاده‌گر، حقایق را انکار می‌کنند و حافظه‌ی شما را به چالش می‌کشند، موضوع گفتگو را تغییر می‌دهند و تجربه‌های شما را کوچک و بی ارزش جلوه می‌دهند. به این حالت “Gaslighting” گفته می‌شود و معمولا باعث می شود مردم قضاوت و درک خود از واقعیت را زیر سوال ببرند.
۵. خودداری از بروز توجه یا علاقه برای مجازات شما
این راه دیگری برای کنترل فرد است. سوء‌استفاده‌گران، از عشق ورزیدن خودداری می‌کنند تا به شما درس بدهند.
۶. سرزنش وسواسی
شخصیت سوءاستفاده‌گر، دیگران را برای مشکلاتش سرزنش می‌کند و از قبول مسئولیت برای احساسات و زندگی خود خودداری می‌کند.
۷. پارانویا و اتهامات
برای مثال استفاده از نیاز عادی شما برای داشتن فضای شخصی به عنوان مدرکی دال براینکه شما چیزی را مخفی می‌کنید یا صادق نیستید.
۸. انتقاد دائمی، اسم صدا زدن، طعنه و تن صدای تند
آزارگری‌های کلامی، حرکتی ناسالم می‌باشند که به هیچ عنوان امری عادی محسوب نمی‌شوند. درواقع این روشی است در جهت کاهش عزت نفس در شما. آزار کلامی جز اینکه بخشی از سوءاستفاده عاطفی است، خود به تنهایی یک نوع خشونت خانگی هم محسوب می‌شود.
۹. رفتارهای کنترل‌گر دیگر مانند ایجاد ترس یا تهدید کردن.
تا زمانیکه از شریک خود می‌ترسید و از او هراس دارید، وی دارای قدرت کنترل کردن شماست.

اگر رابطه‌ی خود را با توصیفات بیان شده همسو دیدید، وقتی‌که نزد یک مشاور می‌رسید، احتمالا خسته و گیج هستید، خود را مورد سوال قرار می‌دهید و مطمئن نیستید که چه چیز واقعی و چه چیز غیرواقعی است.
شما آموخته‌اید – زیرا آموزش دیده‌اید – تا مشکلات را مطرح نکنید، افراد را به خانه‌ی خود دعوت نکنید و آنچه که نیاز دارید را درخواست نکنید زیرا ارزش بهای عاطفی که خواهید پرداخت را ندارد. (توسط رفتارهای شریکتان).
شما خودتان را کوچک کرده‌اید و در شگفت هستید که چگونه راه خود را پیدا کنید. شما همچنین ممکن است خود را سرزنش کنید یا در عجب باشید که مگر چه کار کرده‌اید که مستحق چنین رفتاری از سوی فردی که دوستش داشتید، بوده‌اید.
اگر تاکنون برای دریافت مشاوره و پشتیبانی روحی، جهت بهبود عزت نفس و سلامت روحی خود اقدام نکرده‌اید، بدانید که هیچ وقت دیر نیست. همین حالا برای صحبت و مراجعه به یک مشاور متخصص اقدام کنید.

منبع
راه‌های ارتباط با ما:
پیامک در تلگرام
کانال تلگرام
اینستاگرام
فیس بوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)