روژی کورد: مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کوردستان، در گفت‌وگو با روزنامه “الحیات” چاپ لندن در روز چهارشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۶ شمسی، با تأکید بر قطعیت برگزاری همه‌پرسی استقلال کوردستان، گفت، به شبه‌نظامیان شیعه مورد حمایت ایران اجازه ورود به خاک کردستان عراق داده نمی‌شود.

بارزانی تأکید کرد: “کوردها نمی‌خواهند “فاجعه” صد سال گذشته را تکرار کنند”.

وی همچنین افزود: “قانون اساسی عراق و روح مشارکت کردها توسط دولت مرکزی در بغداد “نقض” شده، کشور چندپاره شده و دولت واحد تنها در حرف وجود دارد.”

بارزانی همچنین گفته است که اقلیم کوردستان هیچ مسئولیتی در تصمیم‌های زمامداران بغداد که عامل بی‌ثباتی در عراق بوده‌اند ندارد و دلیل ناکامی دولت مرکزی در برقراری ثبات هم “منزوی کردن اهل سنت” بوده است. او بار دیگر برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان عراق در موعد مقرر را تصمیمی بازگشت‌ناپذیر خوانده است.

بارزانی حرکت به سوی استقلال ک.ردستان را بخشی از روندی صلح‌جویانه در جهت پرهیز از خشونت عنوان کرده و گفته است: «هدف اصلی همه‌پرسی جلوگیری از بروز فجایع و جنگ‌های جدید در آینده است».

رئیس اقلیم کوردستان بارها نسبت به پیامدهای جلوگیری از برگزاری رفراندوم استقلال هشدار داده است.

بارزانی قبلا اعالم کرده بود که هر گونه تلاشی برای به تعلیق در آوردن همه‌پرسی، می‌تواند به “فاجعه” و “جنگی خونین” بینجامد. بارزانی در عین تأکید بر تلاش برای رسیدن به توافق با دولت حیدر عبادی، مخالفت خود را با “مذاکرات در پشت درهای بسته” اعلام کرده بود. او هم‌زمان نسبت به مقاومت احتمالی دولت مرکزی در برابر برگزاری همه‌پرسی هشدار داده و گفته بود، چنانچه بغداد بخواهد به حریم هوایی اقلیم تعرض کرده یا نیروی نظامی به این منطقه اعزام کند، با مقاومت کوردها مواجه خواهد شد.

رئیس اقلیم کوردستان تصریح کرده است: «استقلال حق مشروع مردم ماست و رفراندوم هم در زمان مقرر برگزار خواهد شد تا توجه جهان به خواست مردم کرد جلب شود».

بارزانی خطاب به همسایگان اقلیم کوردستان هم گفته است، آنها باید بدانند که اقلیم کوردستان در گذشته یکی از عوامل امنیت و ثبات منطقه بوده و کردستان مستقل نیز همین خط مشی را دنبال خواهد کرد. او تأکید کرده است که همه‌پرسی “اعلام جنگ” یا خصومت با دولت‌های همسایه نیست؛ او می‌گوید: «ما به ضرورت برقراری مناسبات دوستانه با همسایگان، به‌خصوص با ترکیه، باور داریم».

سخنان اخیر بارزانی به نظر می رسد که پیامی برای ایران باشد. علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران روز ۳۰ خرداد در دیدار با حیدر عبادی، “با برخی زمزمه‌ها” مبنی بر برگزاری همه‌پرسی استقلال کوردستان از عراق مخالفت کرده بود.

بارزانی همچنین با اشاره به قصد ارتش عراق برای آزادسازی تلعفر، تصریح کرده است که مسئولیت این عملیات با ارتش عراق است و اقلیم تحت فرمان او اجازه ورود شبه‌نظامیان شیعه موسوم به “حشد شعبی” به خاک کردستان را نخواهد داد.

سخنان بارزانی هم‌زمان بوده است با تأکید سخنگوی “حشد شعبی” بر مشارکت شبه‌نظامیان شیعه در عملیات آزادسازی تلعفر واقع در غرب موصل.

احمد الاسدی، سخنگوی نیروهای شیعه‌ی موسوم به “بسیج مردمی عراق”، گفته بود که حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق، مستقیما “دستورات لازم” در خصوص نیروهای شرکت‌کننده در این عملیات را به فرماندهی عملیات مشترک داده است و آنان اینک در حال آماده‌سازی خود هستند.

هم‌زمان علی حسیم حسینی، از فرماندهان حشد شعبی هم اعلام کرده بود که شبه‌نظامیان شیعه خود را برای آزادسازی تلعفر آماده می‌کنند. اقلیم کوردستان اما پیش‌تر اعلام کرده که پیشمرگه‌ها در این عملیات شرکت نخواهند کرد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)