روژی کورد: ارتش اسرائیل، روز چهارشنبه ۱۸ مردادماه ۱۳۹۶ شمسی، طی بیانیه‌ای از دستگیری ۲۷ فلسطینی در کرانه باختری رود اردن خبر داد.

در این بیانیه آمده است که افراد بازداشت‌شده مظنون به «شرکت در عملیات تروریستی» بوده‌اند.

بنا بر این بیانیه سه فعال گروه حماس نیز در میان دستگیرشدگان هستند.

بنا بر اظهارات ارتش اسرائیل، در میان دستگیرشدگان، پدر و برادر یک فلسطینی از روستای کوبر در کرانه باختری دیده می‌شوند. این فلسطینی ماه گذشته پس از ربودن گروهی از ساکنان شهرک حلمیش دستگیر شد. در این رویداد چهار نفر کشته شدند. حلمیش در شمال رام‌الله قرار دارد.

این بازداشت‌ها در شهر قلقیلیه، محله‌های یابید، ماداما، سبستیا و عزون در شمال کرانه باختری و در شهر الخلیل، روستای تکوم و اردوگاه الدحیشا در جنوب کرانه باختری رود اردن صورت گرفته است.

روز جمعه ۳۰ تیرماه ۱۳۹۶ شمسی، محمود عباس، روابطش با اسرائیل را قطع کرد.

طی نماز جمعه دو هفته پیش در بیت‌المقدس (اورشلیم) و کرانه‌ی باختری رود اردن خونین بود و دست‌کم سه کشته و حدود ۴۰۰ زخمی برجای گذاشت.

اختلافات بین اسرائیل و فلسطین بر سر بیت المقدس و نیز به علت تدابیر شدید امنیتی اسرائیل در این شهر، به حدی متشنج شد که محمود عباس، قطع روابط دیپلماتیک با اسرائیل را اعلام کرد.

تشنجها بین اسرائیل و فلسطین بحدی وسیع شده است که قرار است شورای امنیت روز دوشنبه ۲ مردادماه ۱۳۹۶ شمسی، جلسه‌ای ویژه تشکیل دهد تا راهکاری برای منازعه کنونی بین اسرائیل و فلسطینی‌ها بیابد. خشونت‌های اخیر، جدی‌ترین موج کشمکش در دو سال گذشته در مناطق اشغالی به شمار می‌روند. این نشست به درخواست سوئد، فرانسه و مصر صورت می‌گیرد. وزیر خارجه سوئد گفته که مذاکره، کاهش نزاع و بحث بر سر وضعیت اماکن مقدس، ضرورت تام دارد.

البته به این مسئله می بایست اعتراض صریح و گسترده اسرائیل به الف- راه اندازی کارخانه تولید انبوه سلاح از سوی ایران برای حزب الله و ب- اعتراض اسرائیل به حضور ایران در منطقه امن سوریه نیز اشاره کرد که ایران را به تنبیه اسرائیل و درگیرشدن در تنشهایی در داخل خاک خودش سوق داده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)