سندرم پاهای بی‌قرار یا RLS نوعی اختلال است که در آن، فرد مبتلا دچار احساس ناخوشایند در پا می‌شود و آن را به صورت احساس گزگز، مورمور، سوزش، درد و کشش و یا حرکت حشرات روی پوست توصیف می‌کند و بیمار برای کاهش این حس، ناچار است پای خود را تکان دهد و یا بکشد.
این احساس ناخوشایند معمولاً در نرمه‌ی ساق پا اتفاق می‌افتد، ولی می‌تواند در هر جای اندام تحتانی از مچ پا گرفته تا ران احساس شود. این احساس معمولاً وقتی رخ می‌دهد که بیمار دراز می‌کشد، یا برای مدت طولانی می‌نشیند. فردی که دچار این حالت می‌شود به ناچار پای خود را حرکت می‌دهد.
این بیماران معمولاً در به خواب رفتن دچار مشکل هستند و چون خواب کافی را تجربه نکرده‌اند ممکن است در طول روز خواب آلود باشند.
گاهی سندرم پاهای بی‌قرار به همراه “حرکات متناوب اندام‌ها حین خواب” دیده می‌شود. این بیماران به صورت بی‌اختیار، حرکات ناگهانی به اندام‌های خود در حین خواب می‌دهند. این حرکات به طور معمول هر ۱۰ تا ۶۰ ثانیه رخ می‌دهد. بعضی افراد صدها بار در طی شب اندام‌های خود را حرکت می‌دهند. این حرکات نه تنها باعث اختلال خواب این افراد می‌شود، بلکه سبب اختلال خواب اطرافیان آن‌ها نیز می‌شود.
این اختلال در هرسنی (حتی در میان کودکان) نیز ممکن است رخ دهد اما اغلب افرادی که به شدت درگیر این سندرم هستند افراد میان‌سال و یا مسن‌تر هستند. در هر دوجنس زن و مرد شیوع دارد اما در میان زنان رایج‌تر است.

✅ علل ایجاد
در بیشتر موارد پزشک‌ها علت ایجاد این اختلال را نمی‌دانند، اگرچه مشکوک هستند که وراثت در این رابطه نقش مهمی دارد، نیمی از افراد مبتلا، یک عضو خانواده دارند که آن‌ها نیز مبتلا به این سندرم هستند.
عوامل دیگری که باعث ایجاد یا بدتر شدن سندرم پاهای بی‌قرار می‌شوند عبارتند از:
بیماری‌های مزمن: برخی بیماری‌های مزمن از جمله کمبود آهن، بیماری پارکینسون، نارسایی کلیه، دیابت و نوروپاتی محیطی(بیماری‌های مربوط به سیستم عصبی)، اغلب باعث بروز علائم سندرم پاهای بی‌قرار می‌شوند. درمان این بیماری‌ها علائم سندرم پاهای بی‌قرار را تسکین می‌دهد.
داروها: بعضی از انواع داروها ممکن است نشانه‌ها را بدتر کنند. از جمله داروهای ضد تهوع، داروهای ضد ویروسی، بعضی از داروهای ضد افسردگی و داروهای سرماخوردگی و آلرژی حاوی آنتی‌هیستامین‌های آرام بخش.
بارداری: بعضی از زنان در طول بارداری، بخصوص در سه ماهه آخر، این سندرم را تجربه می‌کنند. این علائم معمولا طی یک ماه پس از زایمان از بین می‌روند.
عوامل دیگر، از جمله مصرف الکل و محرومیت از خواب، ممکن است نشانه‌ها را ایجاد کنند یا آن‌ها را بدتر کنند. بهبود خواب یا قطع مصرف الکل ممکن است نشانه‌ها را از بین ببرد.
تشخیص این بیماری بر اساس شرح حال علائم و معاینه توسط پزشک انجام می‌شود.

✅ درمان
ماساژ پا، راه رفتن، حمام آب گرم و یا استفاده از بسته‌های گرم کننده و یا سرد کننده روی پا می‌تواند کمک کننده باشد. بعضی اوقات برای درمان باید سایر بیماری‌ها را که باعث ایجاد این سندرم شده‌اند را درمان کرد. اگر سندرم پاهای بی‌قرار در شما به هیچ بیماری ارتباط ندارد، برای درمان آن باید روی تغییر سبک زندگی و یا درمان دارویی تمرکز کنید. درمان دارویی فقط با دستور پزشک مجاز است و بدون مراجعه به پزشک ممکن نیست.

راه‌های ارتباط با ما:
پیامک در تلگرام
کانال تلگرام
اینستاگرام
فیس بوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)