بسیاری از ما، با احساس خوبی که از رقصیدن بدست می‌آوریم، آشنا هستیم. از مراسم عروسی و تعطیلات گرفته تا کلاس‌های ایروبیک و رقص، حرکت دادن بدنمان اغلب باعث افزایش روحیه‌ می‌شود. به نظر می‌رسد یک توضیح علمی برای این رابطه‌ی بین بهبود خلق و خو و حرکات بدن وجود دارد. همچنین راه‌هایی وجود دارد که ما می‌توانیم از طریق رقصیدن سلامت روان خود را بهبود ببخشیم.

رقصیدن دارای فواید فراوانی است که پژوهش‌های زیادی نیز این فواید را تائید کرده‌اند. رقص باعث بهبود سلامت قلب، قدرت عضلانی، تعادل و هماهنگی و کاهش افسردگی می‌شود. این مزایا در سنین مختلف و جمعیت‌شناسی مشاهده شده است.
پژوهشگران سوئدی بر روی بیش از هزار دخترنوجوان که از افسردگی و اضطراب رنج می‌بردند، پژوهش کردند. نیمی از این دخترها به طور هفتگی در کلاس رقص شرکت کردند درحالی‌که نیمی دیگر این کار را انجام ندادند. نتایج نشان دادند که دخترهایی که در کلاس رقص هفتگی شرکت کرده بودند، سلامت روانشان بهبود پیدا کرده بود و گزارش داده بودند که روحیه‌ی‌ آن‌ها افزایش پیدا کرده. این تاثیرات مثبت بعد از پایان کلاس‌های هفتگی رقص تا هشت ماه دوام داشتند. پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که رقص می‌تواند نتیجه بخش یک تجربه‌ی بسیار مثبت برای شرکت کنندگان باشد و به طور بالقوه می‌تواند به حفظ عادت‌های سالم جدید کمک کند.

نوجوانان تنها افرادی نیستند که با رقص، سلامت روان خود را بهبود می‌بخشند. افراد مسن و به طور کل بزرگسالان در تمام سنین نیز می‌توانند از مزایای رقص استفاده کنند. گروه کوچکی از افراد مسن در طیف سنی ۶۵-۹۱ سال در پژوهشی در داکوتای شمالی مورد مطالعه قرار گرفتند. پس از ۱۲ هفته کلاس زومبا (نوعی رقص) این افراد گزارش‌هایی از بهبود روحیه و مهارت‌های شناختی را گزارش دادند. همین‌طور افزایش قدرت و چابکی نیز رخ داده بود.
گذشته از مزایای جنبش و موسیقی، رقصیدن همچنین به ما اجازه می‌دهد تا ارتباطات بیشتری داشته و اجتماعی باشیم. ایجاد دوستی‌های جدید یا رجعت یک رابطه‌ی قدیمی می‌تواند یک اثر جانبی شگفت‌انگیز از رقص باشد. این تعاملات اجتماعی می‌تواند راه حلی برای بهبود روحیه و سلامت روانی باشد.
اگر از افسردگی رنج می‌برید، رقصیدن را به عنوان نوعی درمان در نظر بگیرید. البته رقص هرگز نباید جای دریافت کمک از یک فرد متخصص را بگیرد اما می‌تواند ابزاری باشد برای استفاده‌ی شما تا سلامت خود را حفظ کنید. یک کلاس رقص رسمی، کلاس ورزشی یا حتی به تنهایی رقصیدن در اتاق خودتان برای ایجاد تغییر کافی است.

راه‌های ارتباط با ما:
پیامک در تلگرام
کانال تلگرام
اینستاگرام
فیس بوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)