افرادی که تعداد بسیار یا متوسطی دوست فسیبوکی دارند نسبت به کسانی که دوستان کم یا بسیار کمی دارند طولانی‌تر عمر می‌کنند.

facebookk

این نتیجه پژوهشی است که از مطالعه بیش از دوازده میلیون کاربر فسبوک به دست آمده‌است. نتیجه این پژوهش در نشریه PNAS منتشر شده است.

پژوهشگران این تحقیق سوابق درمانی این کاربران و فعالیت‌هایشان در فسیبوک را طی شش ماه با هم مقایسه کردند. به گفته این پژوهشگران داشتن یک زندگی اجتماعی فعال در فیسبوک اغلب با سلامتی بیشتر افراد همراه است.

میزان تعداد دوستان در شبکه اجتماعی با تعداد روابط «آفلاین» افراد مرتبط است که طبق پژوهش‌های قبلی داشتن روابط بسیار تأثیر مثبتی نیز در سلامتی افراد دارد.

پژوهشگران دیگر نیز بر این باورند که نتایج این تحقیق تصدیقی است بر صحت نتایج پژوهش‌هایی که پیش ازین انجام شده‌اند: «داشتن روابط اجتماعی بیشتر بر طول عمر افراد تأثیر مثبتی دارد».

139405081503355785780774

طبق نتایج پژوهش دانشمندان دانشگاه‌های کالیفرنیا، ییل و هاروارد، افرادی که تعداد بیشتری درخواست دوستی دریافت می‌کنند، مرگ و میر کمتری دارند. این گزاره برای افرادی که درخواست دوستی می‌فرستند صدق نمی‌کند.

به گفته دانشمندان کاربران فیسبوکی که استاتوس‌های کتبی می‌نویسند اغلب بیشتر از ناراحتی‌های جسمی رنج می‌برند تا کسانی که عکس و ویدئو از لحظات روزمره زندگی‌شان منتشر می‌کنند.

به گفته این دانشمندان از آنجایی که فیسبوک پدیده‌ای« منحصربه فرد» است نمی‌توان نتایج این پژوهش را به شبکه‌های اجتماعی دیگر تعمیم داد.

همچنین از نظر دانشمندان این پژوهش بین استفاده از فسیبوک و سلامتی افراد رابطه علی و معلولی مستقیم وجود ندارد. ازین رو، مشخص نیست که کاربران فیسبوک به این دلیل که روابط اجتماعی بسیاری دارند خوشبخت‌ترند یا به خاطر صرف وجود روابط اجتماعی.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)