روژی کورد: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، روز شنبه ۷ تیرماه ۱۳۹۶ شمسی، ضمن ابراز «ناامیدی» از دولت چین در رابطه ب کره شمالیریال گفت پکن برای آن‌که جلوی فعالیت‌های نظامی کره شمالی را بگیرد «هیچ‌کاری» برای واشینگتن انجام نداده‌است. دونالد ترامپ گفته «اجازه نخواهیم داد این وضعیت ادامه پیدا کند».

ترامپ با اشاره به آزمایش اخیر موشک قاره پیمای کرده شمالی، تاکید کرد آمریکا “اجازه نخواهد داد که این وضعیت ادامه پیدا کند.”

رئیس‌جمهوری آمریکا با انتشار پیامی در توییتر از چین به دلیل انفعال در برابر اقدامات تحریک‌آمیز کره شمالی به شدت انتقاد کرد. او در دو توییت که روز شنبه ۷ مرداد۱۳۹۶ شمسی منتشر شدند، نوشت که از چین “به شدت ناامید” شده است.

رئیس‌جمهوری آمریکا و شماری دیگر از رهبران غرب، بارها از پکن خواسته‌اند برای جلوگیری از اقدامات نظامی و اتمی پیونگ‌یانگ، اقدامات بیشتری انجام دهد. سازمان ملل متحد، آزمایش موشک‌های بالستیک و آزمایش‌های اتمی با هدف نظامی از سوی کره شمالی را منع کرده‌است.

ترامپ همچنین دولت‌های پیشین آمریکا را نیز به باد انتقاد گرفته و نوشت مقام‌های پیشین کاخ سفید شاهد آن بوده‌اند که چگونه پکن به واسطه تجارت با کره شمالی “سالانه صدها میلیارد دلار” درآمد داشته، اما “آنها [چین] تا به حال هیچ‌کاری به جز حرف زدن در رابطه با کره شمالی برای ما انجام نداده‌اند.”

ترامپ در فروردین ماه، چند روز پیش از دیدار برنامه‌ریزی‌شده با همتای چینی خود، در مصاحبه‌ای با «فایننشال‌تایمز» گفته بود اگر پکن در مورد کره شمالی همکاری نکند، واشینگتن، خود، قادر است به وضعیت موجود، «به‌طور کامل» رسیدگی کند. او در هشتم خرداد ماه، در پی یک آزمایش موشکی از طرف کره شمالی گفته بود «کره شمالی با پرتاب یک موشک بالستیک دیگر به همسایگانش از جمله چین بی‌احترامی کرده است… با این حال چین تمام تلاش خود را انجام داده است».
مقامات آمریکا و ژاپن روز جمعه ۶ مرداد ۱۳۹۶ شمسی از آزمایش یک موشک جدید توسط کره شمالی خبر دادند.

این موشک پس از ۴۵ دقیقه پرواز در آب‌های میان شبه‌جزیره کره و ژاپن فرود آمده است.

رهبر کره شمالی مدعی شده موشکی که کشورش روز جمعه آزمایش کرده، قادر است «تمام خاک آمریکا» را هدف قرار دهد. همزمان کره جنوبی می‌گوید این کشور و آمریکا در واکنش به پرتاب اخیر، «رزمایش مشترک موشکی» انجام می‌دهند.

بنا بر داده‌های وزارت دفاع آمریکا موشک پرتاب شده سه هزار کیلومتر بالا رفته و پس از طی هزار کیلومتر در دریا سقوط کرده است، به عبارتی این آزمایش شکست خورده است. کره شمالی حدود یک ماه پیش نیز یک موشک میان قاره‌ای آزمایش کرد. آن موشک نیز در آب‌های نزدیک ژاپن فرود آمد.

با وجود اینکه کره شمالی ادعا کرده است می تواند هر نقطه از خاک امریکا را با این موشک هدف قرار دهد اما متخصصین نظامی امریکایی و ژاینی می گویند این موشک حتی به هاوایی و آلاسکا نیز نمی رسد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)