در سال ۱۹۷۶ یک زوج لزبین در ایالت ویکتوریای استرالیا بخاطر دست در دست هم گرفتن در تراموا دستگیر و به رفتار غیراخلاقی و موهن محکوم شدند.

در سال ۲۰۱۶ رئیس دولت ویکتوریا در سخنرانی خود ضمن عذرخواهی بابت سال‌ها تبعیض و آزار#همجنسگرایان با یادآوری داستان این دو لزبین از اعضای کامیونیتی خواست تا برای مقابله با #هموفوبیادست همدیگر را در اماکن عمومی بگیرند.

تجربه تاریخی جامعه ال‌جی‌بی‌تی‌آی‌کیو از هموفوبیا عموما یکجا و به صورت جمعی دیده و از آن صحبت می‌شود. اما تجربه #لزبوفوبی که تار و پود آن با مردسالاری درآمیخته است تجربه‌ای متفاوت و درخور تامل و مطالعه است (مقاله: https://goo.gl/39BG5L).

به همین دلیل در ماه جولای ۲۰۱۷ کارزاری در #استرالیا به راه افتاد که هدف آن به رسمیت شناختن مصادیق لزبوفوبی در #تاریخ و مقاومت زنان لزبین در طول تاریخ است، لزبین‌هایی که امروز سن و سالی ازشان گذشته و تجارب زیادی برای بازگو کردن دارند.

در راستای این کارزار لزبین‌ها بویژه لزبین‌های سالمند در #ملبورن سوار تراموا شده و همان سفری را که به دستگیری دو زن در ۱۹۷۶ منجر شد تکرار خواهند کرد. اینبار اما آن‌ها تجربیات خود از لزبوفوبی و راه‌های #مقاومت و ایستادگی را با هم در میان خواهند گذاشت.

کارزار #تراموا ضمن دعوت از لزبین‌ها و سایرین برای پیوستن به این گروه، بویژه از لزبین‌های سالمند می‌خواهد هرگونه روایت و مستندات تاریخی درباره لزبوفوبی و روایت مقاومت خود را برای این سازمان ارسال کنند.

این پروژه همچنین برای تحقیق درباره واقعه محکومیت دو لزبین در سال ۱۹۷۶ داوطلب می‌پذیرد.

عکس‌ها و داستان‌های لزبوفوبی و مقاومت در برابر آن با هشتگ #womenholdinghands در توییتر انتشار می‌یابد.

این کارزار توسط گروهی به نام «گاراژ آلیس» که برای توانمند کردن و احترام به #سالمندانال‌جی‌بی‌تی‌آی و سالم پیر شدن برای کامیونیتی #ال‌جی‌بی‌تی تلاش می‌کنند به راه افتاده است.

 

صفحه فیسبوک گاراژ آلیس: Alice’s Garage

کارزار تراموا در وبسایت گاراژ آلیس:
https://alicesgarage.net/tram/

با #شش‌رنگ در شبکه‌های اجتماعی همراه شوید:
🌈💙 https://t.me/Iran6Rang
🌈💙 https://www.facebook.com/6rang.Iran
🌈💙 https://www.instagram.com/6rangiran
🌈💙 https://www.youtube.com/user/6rangIran
🌈💙 https://www.tribunezamaneh.com/archives/author/6rang-org

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)