روژی کورد: مجلس نمایندگان آمریکا، روز سه‌شنبه ۳ تیرماه ۱۳۹۶ شمسی، طرح تحریم‌های جدید ایران، روسیه و کره شمالی را با اکثریت قاطع آرا تصویب کرد.

۴۱۹ عضو مجلس نمایندگان آمریکا به این طرح رأی مثبت دادند و ۳ تن با آن مخالفت کردند.

این طرح که حدود یک ماه پیش در سنای آمریکا در رابطه با تحریم ایران و روسیه تصویب شده بود، سپس با اصلاحاتی به تأیید دمکرات‌ها هم رسید و تحریم‌هایی علیه کره شمالی نیز به آن اضافه شد.

پس از مجلس نمایندگان، سنای آمریکا نیز بایستی دوباره این طرح را به رأی بگذارد. سپس طرح تصویب‌شده برای امضای دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و تبدیل شدن به قانون، به کاخ سفید خواهد رفت.

دونالد ترامپ نیز قبل از امضای این طرح، بار دیگر به طور جدی رهبران جمهوی اسلامی را تهدید کرده است که در صورت عدم رعایت برجام با پیامدهای وحشتناکی روبرو خواهند شد.

تحریم‌های جدید علیه ایران نیز در درجه اول به برنامه موشکی جمهوری اسلامی مربوط می‌شوند، اما “نقض حقوق بشر” و “حمایت از تروریسم” نیز از دلایل دیگر آن عنوان شده است.

بر اساس این طرح، افراد و نهادهایی که متهم به نقض حقوق بشر، نقض فروش سلاح‌های سنگین به ایران، دست داشتن در بر هم زدن ثبات منطقه و توسعه برنامه موشکی جمهوری اسلامی هستند، در فهرست تحریم‌های جدید ایالات متحده قرار خواهند گرفت.
در صورت تبدیل طرح به قانون، وزیران خارجه، دفاع، خزانه‌داری و نیز رئیس اطلاعات ملی آمریکا موظف خواهند شد تا ۱۸۰ روز پس از آن و سپس هر دو سال یک بار “راهبردی” را برای مقابله با آن دسته از فعالیت‌های ایران در “خاورمیانه، شمال آفریقا و فراتر از آن” تدوین کنند که به گفته تنظیم‌کنندگان طرح، تهدیدی برای آمریکا و متحدان اصلی‌اش محسوب می‌شوند.

افراد یا شرکت‌هایی نیز که به توسعه برنامه موشکی جمهوری اسلامی کمک کنند، مشمول تحریم خواهند شد. همچنین رئیس جمهوری آمریکا موظف خواهد شد که با قرار دادن این افراد و نهادها در فهرست تحریم، از ورود آنها به ایالات متحده جلوگیری، دارایی‌هایشان در آمریکا را بلوکه و شریکان تجاری آنان را از جمله با مجازات‌های مالی روبه‌رو کند.

طبق طرح تحریمی یاد شده، رئیس جمهوری ایالات متحده موظف است ظرف ۹۰ روز فرماندهان و وابستگان به سپاه پاسداران و بازوی برون‌مرزی آن، سپاه قدس را به عنوان “حامیان تروریسم” در فهرست تحریم‌های جدید قرار دهد. بلوکه کردن دارایی‌های این افراد و ممنوعیت مبادلات تجاری و مالی با آنان از تدابیر در نظر گرفته شده در طرح تحریم‌هاست. طرح اما به موضوع مورد مناقشه قرار دادن سپاه پاسداران به فهرست تروریستی آمریکا نپرداخته است.

بر اساس این بسته تحریمی، مجازات‌های تنبیهی تاکنونی علیه روسیه تمدید شده و گسترش خواهند یافت. تحریم‌ها علیه روسیه عمدتا به خاطر مناقشه اوکراین، الحاق کریمه به روسیه و نیز دخالت احتمالی مسکو در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در آمریکا اعمال خواهند شد.

در عین حال ترامپ بایستی در آینده با ارائه گزارشی به کنگره آمریکا نشان دهد که لغو مجازات‌های تنبیهی علیه مسکو به سود منافع ملی آمریکا خواهد بود.

اتحادیه اروپا نیز پیش‌تر از تحریم‌های جدید علیه روسیه ابراز نگرانی کرده بود. این تحریم‌ها می‌تواند بر تأمین انرژی کشورهای اروپایی تأثیر منفی بگذارد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)